Kalisz
Zwiedzamy remizę strażacką

Utworzone w lutym 1945 roku pogotowie zawodowe przy kaliskiej Ochotniczej Straży Pożarnej dało początek zawodowej ochrony przeciwpożarowej w Kaliszu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Waldemar Rusek
Kalisz. Zwiedzamy remizę strażacką
Jednostkę straży w Kaliszu zwiedzaliśmy całą rodziną.
  • Kalisz. Zwiedzamy remizę strażacką
  • Kalisz. Zwiedzamy remizę strażacką
  • Kalisz. Zwiedzamy remizę strażacką
  • Kalisz. Zwiedzamy remizę strażacką
  • Kalisz. Zwiedzamy remizę strażacką

Dawniej budowle miejskie były drewniane, dachy miały z materiałów łatwopalnych. Duża liczba pożarów i ich niszczycielska siła spowodowały zainteresowanie władz miejskich oraz właścicieli miast ochroną przed nimi. Próbowano stworzyć przepisy przeciwpożarowe, chociażby na swoim terenie.  

Już w roku 1374 Rada Miejska Krakowa wprowadziła nakazy i zakazy zwiększające  bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Rada Miejska Warszawy wprowadziła przepisy uchwałami z lat 1546, 1548 i 1550 zobowiązujące mieszkańców do udziału w gaszeniu pożarów. Król Zygmunt I Stary nakazał przeniesienie poza obręb miasta browarów a Stefan Batory dodatkowo przeniósł to zarządzenie na gorzelnie, piece garncarskie i wytwórnie świec. Królowa Bona spowodowała wydanie w roku 1548 przepisu zobowiązującego mieszczan do gromadzenia w domach sprzętu gaśniczego.

Pierwsze straże

Pierwsza Straż Ogniowa powstała w roku 1582 w Sieradzu. Dopiero w XVIII wieku przepisy przeciwpożarowe ustalono centralnie na terenie całego kraju. W czasie zaborów, w roku 1865, powstała w Krakowie pierwsza Ochotnicza Straż Pożarna do której należeli mieszczanie o różnym statusie społecznym. W zaborze pruskim do wybuchu I wojny światowej powstało 112 OSP, dwie zawodowe i 23 obowiązkowe.

W zaborze rosyjskim od roku 1836 była Straż Ogniowa, która oprócz gaszenia pożarów profilaktycznie czyściła kominy i sprzątała ulice. Do roku 1882 w zaborze rosyjskim  były 33 straże ochotnicze.

Po odzyskaniu niepodległości

Po roku 1918, gdy Polska już była niepodległa, na jej terenie działało ponad 1600 jednostek. We wsiach i miasteczkach straż pożarna organizowała orkiestry, czytelnie, chóry. W czasie II wojny światowej straż podlegała niemieckim przepisom. Po wojnie 4 lutego 1950 roku Sejm powołał Komendę Główna Straży Pożarnych a w grudniu 1956 roku Związek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz specjalistyczne szkoły pożarnicze.

U nas w Kaliszu

W Kaliszu zaraz po wyzwoleniu, bo już od 23 stycznia 1945 roku w zakładach przemysłowych zaczęły powstawać zawodowe posterunki strażackie, których zadaniem było szkolenie pracowników, zapobieganie pożarom i gaszenie pożarów. A utworzone w lutym 1945 roku pogotowie zawodowe przy kaliskiej Ochotniczej Straży Pożarnej dało początek zawodowej ochrony przeciwpożarowej w Kaliszu.

Dodano: 8 czerwca 2019; Aktualizacja 8 czerwca 2019;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij