Zurych
Wzornictwo w dawnej mleczarni

Zbiory są ogromne ? ponad pół miliona obiektów w czterech działach: designu, plakatu, grafiki i sztuk użytkowych. Z dumą opowiada o nich Christian Brändle, od czternastu lat dyrektor Museum für Gestaltung.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Elżbieta Sawicka
Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
Oczkiem w głowie dyrektora jest największa w Europie kolekcja plakatów, muzeum ma ich ponad 350 tysięcy.
 • Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
 • Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
 • Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
 • Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
 • Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
 • Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
 • Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
 • Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
 • Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
 • Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
 • Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
 • Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
 • Zurych. Wzornictwo w dawnej mleczarni
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Muzeum Wzornictwa znajduje się w niegdyś przemysłowej i robotniczej dzielnicy Zurich-West, której charakter w ostatnich latach zmienił się radykalnie.

Fabryki, stocznie i browary zostały zamknięte, ich miejsce zajęły sale koncertowe, modne restauracje czy nocne kluby urządzone w postindustrialnych wnętrzach.

Campus Toni-Areal

Stara siedziba Museum für Gestaltung, stylowa budowla z lat 30. w pobliżu dworca głównego, od kilku lat jest remontowana. Nową znaleziono właśnie w zachodnim Zurychu: w Zürcher Hochschule der Künste (ZHK), wyższej uczelni artystycznej ulokowanej w dawnej wytwórni wyrobów mlecznych. W latach 80. i 90. ubiegłego wieku Toni-Molkerei była najnowocześniejszą mleczarnią w Europie, a jej sztandarowym produktem ? jogurtem w szklanym słoiczku ? zajadała się cała Szwajcaria. Z czasem produkcja przestała się opłacać, w 2000 roku zakład zamknięto, a zuryscy architekci z biura EM2N rozpoczęli prace nad przekształceniem go w budynek uniwersytecki. Skończyli trzy lata temu. W Toni-Areal na powierzchni ponad 108 tysięcy metrów kwadratowych poza wydziałami uczelni mieści się kino, restauracja, sklepy i apartamenty mieszkalne. A także Schaudepot, obszar wystawowy Museum für Gestaltung. Część głęboko pod ziemią.

Fotele, marionetki i zegar dworcowy

Zbiory są ogromne ? ponad pół miliona obiektów w czterech działach: designu, plakatu, grafiki i sztuk użytkowych. Z dumą opowiada o nich Christian Brändle (na zdjeciach), od czternastu lat dyrektor Museum für Gestaltung. Najpierw wycieczka kilka pięter w dół, do piwnic. Czego tu nie ma. W wielkim magazynie zgromadzono dziesiątki krzeseł, foteli, kanap, telewizorów. Obok mebli także lampy, dzbanki, zegary, drewniane lalki, znaki drogowe. Z metryczkami, starannie opisane. ? Nie można zbierać wszystkiego ? mówi Brändle. ? Gromadzimy tylko design szwajcarski. Większość tych rzeczy ? może nawet 90 procent ? nie cieszyła się uznaniem w chwili powstania. Na przykład fotel z metalowych rurek ? narzekano, że zimny i niewygodny, a teraz jest w powszechnym użyciu. Bywa odwrotnie, przecież design się starzeje. Wystarczy spojrzeć na stroje z lat 80., dziś wydają się okropne.  Perły kolekcji? Legendarny fotel ogrodowy z włóknobetonu z 1954 roku. Zdjęcie René Burriego przedstawiające Che Guevarę  z cygarem ? w latach 60. obiegło cały świat. Marionetki do opery ?Król Jeleń? z 1918 roku autorstwa Sophie Taeuber-Arp. Wreszcie zegar dworcowy zaprojektowany przez Hansa Hilfikera w 1952 roku. Do dziś taki sam wisi na każdym dworcu SBB w Szwajcarii ? zapewnia Christian Brändle.

?Ratować w pierwszej kolejności?

Oczkiem w głowie dyrektora jest największa w Europie kolekcja plakatów, muzeum ma ich ponad 350 tysięcy. ?  Gromadzimy wszystkie ? mówi ?  także kiepskie, czasami wręcz kiczowate. I nie tylko szwajcarskie, mamy na przykład bardzo cenne plakaty Toulouse-Lautreca. Starannie uporządkowane archiwum plakatów robi wrażenie. Podobnie jak zbiory grafik, ilustracji książkowych i rysunków. W tym dziale do największych skarbów należy ?Apokalipsa? Dürera i grafiki japońskie. Wszystkie ukryte w płaskich metalowych szufladach. Przy niektórych, szczególnie cennych, tabliczka: ?Ratować w pierwszej kolejności?.  ? To na wypadek wojny albo pożaru ? wyjaśnia dyrektor.

Artystyczne i banalne

Na koniec wystawa ?Macht Ferien!?, w wolnym przekładzie ?Czas na urlop!?. Kuratorzy ? Bettina Richter i Christian Brändle ? przygotowali ją z okazji setnej rocznicy promowania turystyki przez Schweiz Tourismus (Szwajcarskie Narodowe Biuro Turystyczne). Pokazali 156 plakatów. Są wśród nich prace wysokiej jakości artystycznej ? m.in. namalowany secesyjną kreską ?Matterhorn? z 1908 roku czy plakaty z lat 30. z serpentynami wiodącymi  w stronę szczytu Piz Bernina. Ale nie tylko. Sporą część stanowią landszafty dość sztampowo ukazujące urodę szwajcarskich kurortów: ośnieżone szczyty Alp, jeziora, lodowce, wodospady i błękitne niebo. Zdarzały się też wabiące seksem, jak choćby plakat z 1935 roku reklamujący Arosę  w Gryzonii ? widniała na nim seksbomba w mokrym bikini. Wybuchł skandal, plakat został zakazany w kilku kantonach, a na dworcach kolejowych SBB biust zamalowywano. Dziś na szwajcarskich plakatach turystycznych dominuje wyrafinowana, przypominająca grafikę fotografia. Estetyczna i grzeczna.

Warto wiedzieć

Wystawa ?Macht Ferien!? w Museum für Gestaltung w Zurychu potrwa do 9 lipca 2017. Później będzie prezentowana w Bellinzonie i Lucernie.

Dodano: 13 maja 2017; Aktualizacja 16 maja 2017;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij