Padon
Zielony grzbiet wśród skał

Na grań jest wydeptana ścieżyna. Jest oznakowana na krzyżówce Porta Vescovo i nie ma numeru. Od Sas da Ciapel droga jest bardziej uciążliwa. Może następnym razem pójdę właśnie nią. Widok z grzbietu Padon na Marmoladę jest fantastyczny!
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Padon. Zielony grzbiet wśród skał
Z lewej widać Sas de Pordoi, obok grupa Sassolungo, z prawej ? Marmoladę w jej zimowej szacie. Przed nami budynki schronisk. Jeszcze zamknięte. W Dolomitach większość schronisk otwierają dopiero w pełnym sezonie turystycznym.
 • Padon. Zielony grzbiet wśród skał
 • Padon. Zielony grzbiet wśród skał
 • Padon. Zielony grzbiet wśród skał
 • Padon. Zielony grzbiet wśród skał
 • Padon. Zielony grzbiet wśród skał
 • Padon. Zielony grzbiet wśród skał
 • Padon. Zielony grzbiet wśród skał
 • Padon. Zielony grzbiet wśród skał
 • Padon. Zielony grzbiet wśród skał
 • Padon. Zielony grzbiet wśród skał
 • Padon. Zielony grzbiet wśród skał
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Padon leży między Marmoladą, Sellą a doliną Cordevole. Co ciekawe ? nie należy do żadnej z grup Dolomitów. Jest długim zielonym grzbietem górskim, zbudowanym w większości ze skał wulkanicznych. Cały grzbiet jest porośnięty bujną trawą, a grań urozmaicona  skałkami.

W jego wschodniej części znajduje się ferrata Trince. Od głównego masywu Marmolady Padon oddzielony jest potokiem Avisi. Bardzo łatwo się tu dostać: z Passo Pordoi można tu wejść w kilkanaście minut lub wjechać kolejką na Col di Rosc (Belvedere) z Canazei. Padon wpadł mi w oko, gdy byłam na Sas de Pordoi. Stamtąd podglądałam, jak na niego wejść.

Ruszamy z  Canazei. Tu przy głównej drodze w centrum miasteczka jest dolna stacja kolejki na Pecol, a wyżej ? drugi odcinek na Col di Rosc. Bilet należy kupić od razu na całość trasy. Z okien wagonika widać piękne grupy Dolomitów. Wzrok przykuwa Grupa Sassolungo? Im wyżej kolejka się wznosi, tym piękniej to wszystko wygląda.

Jesteśmy już na szczycie Col di Rosc (Belvedere). Z lewej widać Sas de Pordoi z górną stacją kolejki, obok grupa Sassolungo, z prawej ? Marmoladę w jej zimowej szacie. Przed nami budynki schronisk. Schodzimy (drogą nr 601) na małą przełęcz pod Rifugio  Belvedere. Jeszcze jest zamknięte. W Dolomitach większość schronisk otwierają dopiero w pełnym sezonie turystycznym. Po łąkach biegają świstaki. Teraz troszkę w górę pod kolejne schronisko ? Fredorola. Tutaj schodzimy na ścieżkę pod granią. Nazywa się ona Viel dal Pan. Bardzo dobra ścieżka dla mniej sprawnych turystów. Na grań jest wydeptana ścieżyna. Jest oznakowana na krzyżówce Porta Vescovo i nie ma numeru. Od Sas da Ciapel  droga jest bardziej uciążliwa.  Może następnym razem pójdę właśnie nią. Widok z grzbietu Padon na Marmoladę jest fantastyczny!

Jesteśmy pod schroniskiem Viel dal Pan. Jest to jedyne schronisko czynne (czerwiec!) na tej trasie. Stąd już widać jezioro ? Lago di Fedaia leżące u stóp północnej strony Marmolady. Za budynkiem schroniska skręcamy w prawo i tutaj już troszkę gorsza ścieżka. Mniej też ludzi, bo wycieczki kończą swój  bieg pod schroniskiem. I kolejna krzyżówka: szlak nr 601 sprowadza w dół, do jeziora. My idziemy dalej prosto ścieżką nienumerowaną ale dobrą w kierunku Porta Vescovo, a potem skręcamy do Rifugio  Marmolada. Mijamy po drodze piękny wodospad. Spod schroniska wchodzimy na drogę nr 605 w kierunku doliny Pian Trevisan i Peni. Prowadzi ona u podnóża Marmolady i z niej odbija szlak na najwyższy szczyt tego masywu ? Punta Penia.

Jesteśmy w Pian Trevisan. Coś w rodzaju parku krajobrazowego. Huczący potok La Veisc, piękne wodospady, ogromne ściany skalne nad nimi. Przy drodze zabytkowe kapliczki i droga krzyżowa. Troszkę drogą asfaltową, troszkę leśną wzdłuż potoku z kolejnymi wodospadami. Już widać Penię ? niewielkie miasteczko ale ważny węzeł turystyczny.

Warto wiedzieć

Passo di Fedaia to rozległe obniżenie między Padonem a północną ścianą Marmolady. Poniżej przełęczy utworzono tu jezioro zaporowe ? Lago Fedaia. Z obu stron jeziora prowadzą szosy.
Passo Fedaia było do czasu I wojny św. granicą pomiędzy Austro-Węgrami a Włochami. W czasie działań wojennych rejon łącznie z lodowcem Marmolady należał do kluczowych odcinków frontu.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij