Praga
Zegar Orloj ma 600 lat

Codziennie o każdej pełnej godzinie od 9 do 21 w oknach pojawiają się figurki dwunastu apostołów, pianie koguta kończy ich pochód. Po czterech stronach zegara umiejscowione są cztery drewniane figurki...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: CzechTourism
Praga. Zegar Orloj ma 600 lat
Każdego dnia przed Ratuszem Staromiejskim gromadzą się tłumy turystów, którzy w napięciu oczekują na rozpoczęcie tego niezwykłego spektaklu.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jeden z najcenniejszych symboli Pragi i Republiki Czeskiej ? Praski zegar astronomiczny zdobiący południową ścianę Ratusza Staromiejskiego świętuje w tym roku 600?lecie powstania.  

Ten unikatowy na skalę światową zabytek techniki i sztuki został skonstruowany w 1410 roku przez Mikuláša z Kadaně na zlecenie ówczesnych radnych. ?Orloj? pokazuje cztery rodzaje czasu: czas staroczeski, czas staroniemiecki, czas astronomiczny oraz jako jedyny zegar na świecie ? czas babiloński. Codziennie o każdej pełnej godzinie od 9 do 21 w oknach pojawiają się figurki dwunastu apostołów, pianie koguta kończy ich pochód. Po czterech stronach zegara umiejscowione są cztery drewniane figurki. Znajdująca się po lewej Próżność kiwa głową, Skąpiec trzyma w ręku mieszek i wygraża laską. Obie figurki zostały zniszczone podczas II Wojny Światowej i zastąpione kopiami z II połowy XX wieku. Kostucha przekręca klepsydrę, która odmierza czas ludzkiego życia. Postać Turka przedstawiona jest z lutnią i symbolizuje pożądanie i namiętność. Znajdująca się nad oknem figurka koguta symbolizuje życie.

Każdego dnia przed Ratuszem Staromiejskim gromadzą się tłumy  turystów, którzy w napięciu oczekują na rozpoczęcie tego niezwykłego spektaklu.

Warto wiedzieć

Praski ?Orloj? jest najbardziej znanym i najstarszym zegarem astronomicznym w Czechach. Jednak skomplikowane czasomierze można podziwiać w innych czeskich miastach. Północną fasadę ratusza w Ołomuńcu zdobi XV wieczny zegar astronomiczny. Również wieża ratuszowa w Litomyšlu została przyozdobiona zegarem astronomicznym z XX wieku. Z tego samego czasu pochodzi zegar na ratuszu w Prostějovie. Zegar astronomiczny z Nivnic jako przykład sztuki ludowej zostal wystawiony na ekspozycji muzeum w mieście Uherský brod. Zegar powstał przed 90 laty, skonstruowany przez stolarza Josefa Lukeša jako prezent dla mieszkańców Nivnic.

Dodano: 4 października 2010; Aktualizacja 31 marca 2012;
 

Komentarze: 4

  kasienka.te, 6 października 2010 @ 14:22

  Czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego zegar astronomiczny nazywa się zawsze „Orloj”?

  Halina, 7 października 2010 @ 18:22

  orloj to po prostu znaczy w języku czeskim zegar wieżowy (to wyraz przestarzały pasujący jak najbardziej do starych zegarów wieżowych)

  kasienka.te, 8 października 2010 @ 21:24

  Po prostu zegar wieżowy? Myślałam, że to nazwa własna przeniesiona z nazwy praskiego zegara. Dzięki za informację.

  cz..., 13 lutego 2014 @ 17:56

  Miłośników tajemnic ?podziemnego świata? zapraszamy do odwiedzenia romańsko-gotyckich podziemi Ratusza Staromiejskiego w Pradze. Cofniemy się do początków powstania Starego Miasta praskiego. Leżało ono wówczas na poziomie o kilka metrów niższym niż obecnie. Z powodu częstych powodzi stopniowo podwyższono teren, w skutek czego już w XIII wieku z pierwotnych najniższych kondygnacji budynków stały się podziemia. Najstarszą częścią podziemi Starego Miasta jest sala romańska z drugiej połowy XII wieku, zachowały się także fundamenty o sto lat młodszej wieży. Zwiedzić możemy również dawne więzienie mieszczące się w podziemiach. Podziemia są czynne w poniedziałki w godz. od 11 do 18, od wtorku do niedzieli w godz. od 9 do 18. Wstęp: 50 koron dorośli, 30 koron dzieci.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij