Łopień
Zbójnickie jaskinie i zbójnickie złoto

Legenda opowiada o wielkoludzie Łopieniu, który był małżonkiem Mogielicy. Inna legenda tłumaczy dawną nazwę góry ? Złotopień, którą wiąże się ze zbójnikami i z ukrytymi przez nich złotymi dukatami...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: ARO
Łopień. Zbójnickie jaskinie i zbójnickie złoto
A tak wygląda Łopień z e szczytu Miejskiej Góry nad Limanową.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Łopień to fascynująca poszukiwaczy skarbów niewysoka góra w Beskidzie Wyspowym, która ma 951 m n.p.m. Przez szczyt przebiega granica trzech gmin: Dobra, Tymbark i Słopnice. Grzbiet jest stosunkowo płaski, rozległy i ma trzy wierzchołki: Łopień Wschodni (805 m), Łopień Środkowy (855 m) i najwyższy ? Łopień zwany też Złotopieniem (951 m).

Łopień,  jak żadne inne wzniesienie, naznaczone jest setkami legend o zbójnickich kryjówkach i miejscach ukrycia skarbów. Nawet obecnie niektórzy chodzą tutaj w poszukiwaniu skarbów. Inni dla niezapomnianych wrażeń krajoznawczych. Na Łopieniu, który niegdyś tętnił życiem pasterskim, znajdują się liczne i malownicze polany. Największe z nich to podszczytowa Polana Jaworze oraz Myconiówka. Nieopodal znajduje się źródełko „Głodna Woda?. Zbójnicy mieli tutaj swój punkt obserwacyjny z racji panoramicznego i rozległego widoku na okolicę.

Upiory na uroczyskach

W środkowej części Łopienia na grzbiecie znajduje się podmokłe torfowisko, tzw. „Bagna Łopieńskie”. W miejscu zwanym Jeziorkami podobno topiono w dawnych czasach samobójców, złoczyńców, a może nawet i samych zbójników, takich osób bowiem nie można było grzebać na poświęconym cmentarzu. O tym miejscu krążą podania o utopkach, dziwożonach, wiedźmach, które wabiły na mokradła piechurów, którzy już nigdy stamtąd nie wrócili.

Złoto zaklęte w kamieniach

Legenda opowiada o wielkoludzie Łopieniu, który był małżonkiem Mogielicy. Inna legenda tłumaczy  dawną nazwę góry ? Złotopień, którą wiąże się ze zbójnikami i z ukrytymi przez nich złotymi dukatami,  lub też z postacią ?nibydziada?, który w dawnych czasach zbierał tutaj kamienie i w magiczny sposób wytapiał z nich złoto. Starzy górale powiadali, że jeszcze do niedawna podczas wypasu owiec, kóz czy krów, gdy któreś ze zwierząt uderzyło mocniej kopytem w ziemię, i kamienie odkrywały się gródki złota. Gdzie szukać złota na Łopieniu? Ponoć na samym szczycie, a konkretnie na pagórku zwanym Ostrysem, pośród niezliczonych  kamieni tam porozrzucanych. Obok znajduje się przepiękna polana nadająca się idealnie na górski biwak.

W skalnych podziemiach

Atrakcją Łopienia są liczne jaskinie, które należą do największych  w Beskidzie Wyspowym, a nawet całych polskich Karpatach Zewnętrznych. Na razie naliczono ich aż 24. Jedna z nich znajduje się właśnie pod Ostrysem. W niej ukrywali się zbójnicy i chłopi, którzy uciekali przed poborem do armii austriackiej  oraz dezerterzy, którzy zasilali kompanie zbójnickie. W opisywanej jaskini miało znajdować się wejście do podziemnego korytarza aż na Mogielicę.

Największa w Beskidzie

Pozostałe duże jaskinie to Czarci Dół (140 m długości i 14 m głębokości) oraz Złotopieńska Dziura (105 m długości i 10 m głębokości) oraz Jaskinia Zbójecka, która jest trzecią co do wielkości wśród beskidzkich jaskiń. Ma ona aż 404 metry długości oraz 16 metrów głębokości.
Jest to jaskinia pseudokrasowa, typu szparowo-blokowiskowego. Stanowi efekt rozsuwania sie bloków skalnych i poszerzania szczelin. Składa się z korytarzy i stosunkowo dużych komór, które tworzą labirynt. Trzy komory jaskini zostały nazwane od imion słynnych zbójników (postaci historycznych oraz bajkowych ? Janosika, Ondraszka i Rumcajsa).  Nieopodal jaskini zlokalizowany jest wielki głaz, tzw. Skalny lub Zbójnicki Stół z gładkimi, dużymi powierzchniami. W tym miejscu prawdopodobnie zbójnicy liczyli zrabowane złote dukaty i dzielili je pomiędzy siebie.

Warto wiedzieć

Grota Zbójnicka na Łopieniu jest  chroniona, m.in. dlatego, że mieszka tam wielka populacja nietoperzy (nocek orzęsiony, nocek Bechsteina i nocek, podkowiec mały). Największe pokłady guana nietoperzy stwierdzano w salach Janosika i Rumcajsa.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij