Malinów
Z Malinowskiej Skały na Biały Krzyż

Kilka metrów ponad jaskinią rozciąga się piękna polana ? to już Malinów. Teraz beskidzkie szczyty mamy w całej okazałości. Co szczyt ...to wieża. Nie ma problemu z ich rozróżnieniem: Skrzyczne, Klimczok, Magura, Czantoria...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Malinów. Z Malinowskiej Skały na Biały Krzyż
Z Malinowa można zejść do Salmopola, skąd są dogodne połączenia autobusowe z centrum Szczyrku. Tam prowadzi szlak zielony.
  • Malinów. Z Malinowskiej Skały na Biały Krzyż
  • Malinów. Z Malinowskiej Skały na Biały Krzyż
  • Malinów. Z Malinowskiej Skały na Biały Krzyż
  • Malinów. Z Malinowskiej Skały na Biały Krzyż
  • Malinów. Z Malinowskiej Skały na Biały Krzyż
  • Malinów. Z Malinowskiej Skały na Biały Krzyż
  • Malinów. Z Malinowskiej Skały na Biały Krzyż
  • Malinów. Z Malinowskiej Skały na Biały Krzyż
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Malinowska Skała (1152 m) i Malinów (1117 m) znajdują się w Beskidzie Śląskim, przy szlaku turystycznym prowadzącym ze Skrzycznego w kierunku Baraniej Góry.

Z Malinowskiej Skały rozciągają się przyjemne panoramy. Trochę one inne niż na Skrzycznem. Ładnie stąd widać dolinę Soły i Beskid Żywiecki, oraz Beskid Mały. Od węzła szlaków, powyżej wychodni skalnej, wchodzimy na czerwony szlak i po kilku minutach docieramy do Malinowskiej Przełęczy (1013 m ). Jest to krótkie ale strome zejście. Za przełęczą zaczyna się dość ostre podejście na Malinów (1117 m). Tuż przed szczytem odbiega w lewo ścieżynka do Jaskini Malinowskiej. Miejsce jest ogrodzone. Za pomocą drabinki można wejść do wnętrza. Należy mieć latarkę. Tego typu „dziur” nie lubię to i mnie tam nie wciąga.

Jaskinia Malinowska czyli Jama

Jaskinia Malinowska nazywana jest przez miejscowych Jamą. Położona na wysokości 1050 m n.p.m. Posiada wąskie korytarze o długości 132 metrów. Utworzyły się one na skutek spękania i przesunięć grubych ławic piaskowca. Grota ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń beskidzkich. Jednak, jak inne jaskinie utworzone w piaskowcach,  jest ona uboga w formy, w porównaniu z jaskiniami w skałach wapiennych. Jaskinia znana już była w XVI wieku. Pozostały więc legendy z nią związane. Bohaterem jednej z nich jest zbójnik Ondraszek. Pochodząił z polsko- morawskiego pogranicza. Żył na przełomie XVII i XVIII wieku. W grocie miał ukrywać swoje skarby. Ondraszek z Beskidu Śląskiego jest porównywany do legendarnego Janosika.

Widokowy Malinów

Kilka metrów wyżej rozlega się piękna polana ? to już Malinów. Teraz beskidzkie szczyty mamy w całej okazałości. Co szczyt …to wieża. Nie ma problemu z ich rozróżnieniem: Skrzyczne, Klimczok, Magura, Czantoria… Z Malinowa można zejść do Salmopola, skąd są dogodne połączenia autobusowe z centrum Szczyrku. Tam prowadzi szlak zielony. W sytuacjach awaryjnych lub gdy mamy mało czasu dobry to szlak do zejścia do miasta.

Granica między Wisłą i Szczyrkiem

My schodzimy na Biały Krzyż (Przełęcz Salmopolska ? 934 m n.p.m.). Stoi sporych rozmiarów biały krzyż i stąd bardzo popularna nazwa dla tego miejsca. Obok nowo pobudowane karczmy. Przy parkingu znajdują się tablice informacyjne. Tędy przebiega granica między Szczyrkiem a Wisłą. I wygląda to na zamkniętą granicę dla turysty  plecakowego. Żadnego połączenia lokalnego z Wisłą, chociaż zaczyna się ona na Przełęczy Salmopolskiej. Chcąc się do niej dostać ze Szczyrku należy jechać przez? Bielsko Białą. Połączenie ze Szczyrkiem też beznadziejne poza sezonem. Sytuacja się poprawia w Salmopolu. Stamtąd często jeżdżą busy.

Zajrzyj na te strony:

filmy autorki:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij