Słupsk
Witkacy w Muzeum Pomorza Środkowego

Dziś zbiór liczy 253 prace, zajmują dwie sale. Są to przede wszystkim słynne portrety malowane pastelami na papierze. Na stałe wystawia się niespełna połowę z nich, jednak ich zestaw wymieniany jest co pewien czas.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zuzanna Grabska
Słupsk. Witkacy w Muzeum Pomorza Środkowego
Za każdym razem wystawy pokazują różne dzieła artysty, od wczesnych prac po portrety powstające w czasie działania Firmy Portretowej "S.I.Witkiewicz". Tłem ekspozycji są eksponaty przybliżające osobę i niezwykłą osobowość artysty.
  • Słupsk. Witkacy w Muzeum Pomorza Środkowego
  • Słupsk. Witkacy w Muzeum Pomorza Środkowego
  • Słupsk. Witkacy w Muzeum Pomorza Środkowego
  • Słupsk. Witkacy w Muzeum Pomorza Środkowego
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Gdzie Rzym, gdzie Krym? Dlaczego największa na świecie kolekcja prac Witkacego znajduje się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku? Stanisław Ignacy Witkiewicz najbardziej związany był z Zakopanem, tam powstawała znaczna większość jego prac, zwłaszcza słynnych portretów.

Historia kolekcji zaczęła się 1965 roku, gdy muzeum kupiło 110 pastelowych prac (109 portretów i 1 kompozycję) od mieszkającego wówczas w Lęborku Michała Białynickiego-Biruli, syna Teodora – zakopiańskiego lekarza i bliskiego przyjaciela Witkacego. Był to okres, w którym twórczość portretowa tego artysty nie cieszyła się jeszcze zbyt wysokim uznaniem, jakkolwiek ceniono już jego dokonania w dziedzinie dramatu ? czytam na stronie muzeum. Zapewne więc ? jak to często bywa ? zadecydował przypadek. W latach 70. ubiegłego wieku kolekcję wzbogaciły kolejne prace ze zbiorów rodziny Jana Józefa Głogowskiego (inżynier i fotograf związany z Witkacym), Włodzimierza Nawrockiego (dentysty, któremu ten Witkacy płacił portretami za usługi stomatologiczne). Ostatnim większym nabytkiem był zakup 14 portretów ze zbiorów filozofa Jana Leszczyńskiiego w 2005 roku. Pozostałe dołączały do kolekcji pojedynczo ? tak czytam na stronie muzeum.

Dziś zbiór liczy 253 prace, zajmują dwie sale. Są to przede wszystkim słynne portrety malowane pastelami na papierze. Na stałe wystawia się niespełna połowę z nich, jednak ich zestaw wymieniany jest co pewien czas. Za każdym razem jwystawy pokazują różne dzieła artysty, od wczesnych prac po portrety powstające w czasie działania Firmy Portretowej „S.I.Witkiewicz”.  Tłem ekspozycji są eksponaty przybliżające osobę i niezwykłą osobowość artysty. Portrety malowane przez Witkacego widywałem już w różnych miejscach, także ich reprodukcje. Tak wielka kolekcja zgromadzona w jednym miejscu pozwala na nowo, na świeżo i zupełnie inaczej spojrzeć na prace Witkacego, na jego samego i na to, jak sposób postrzegania i przedstawiania zmieniał się z czasem, i nie tylko z czasem?

Dodano: 8 stycznia 2015; Aktualizacja 16 stycznia 2015;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij