Chełm
Wiele nacji, wiele religii

Miasto było i stolicą halickiego księcia Daniela Romanowicza, siedzibą prawosławnych, unickich i katolickich biskupów, wreszcie stolicą rosyjskiej guberni, a całkiem jeszcze niedawno ? województwa. Chełm był wielokulturowym i wielonarodowym miastem pogranicza.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Chełm. Wiele nacji, wiele religii
Mieszkali tu, w zasadzie w zgodzie, i Polacy, i Rusini, Rosjanie, Żydzi i Niemcy. A po wszystkich tych nacjach i ich religiach pozostały widoczne jeszcze dziś ślady.
 • Chełm. Wiele nacji, wiele religii
 • Chełm. Wiele nacji, wiele religii
 • Chełm. Wiele nacji, wiele religii
 • Chełm. Wiele nacji, wiele religii
 • Chełm. Wiele nacji, wiele religii
 • Chełm. Wiele nacji, wiele religii
 • Chełm. Wiele nacji, wiele religii
 • Chełm. Wiele nacji, wiele religii
 • Chełm. Wiele nacji, wiele religii
 • Chełm. Wiele nacji, wiele religii
 • Chełm. Wiele nacji, wiele religii
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kim byli ludzie, którzy żyli z kopania i sprzedaży kredy? Z chełmskich podziemi wychodzimy na powierzchnię, na zadbany rynek miasta, które w długiej historii przechodziło różne koleje losu.

Było i stolicą halickiego księcia Daniela Romanowicza, siedzibą najpierw prawosławnych, potem unickich i katolickich biskupów, wreszcie stolicą rosyjskiej guberni, a całkiem jeszcze niedawno ? województwa. Do czasów ostatniej wojny Chełm był wielokulturowym i wielonarodowym miastem, jak to bywa na pograniczu. Mieszkali tu, w zasadzie w zgodzie, i Polacy, i Rusini, Rosjanie, Żydzi i Niemcy. A po wszystkich tych nacjach i ich religiach pozostały widoczne jeszcze dziś ślady.

Na Chełmskiej Górce

Nad miastem wznosi się potężne wzgórze. Ono najpewniej nadało miastu nazwę: Chełm. To tu książę Daniel wystawił zamek, pobudował cerkiew i sprowadził ikonę, która wkrótce zasłynęła cudami. Jej kopia wisi w głównym ołtarzu chełmskiej bazyliki, oryginał w 1915 r. Rosjanie wywieźli do Łucka (Ukraina). Po zamku pozostało grodzisko, a na miejscu cerkwi postawiono ogromną barokową bazylikę projektu Pawła Fontany. Służyła unitom, wyrósł wokół niej klasztor bazylianów i siedziba unickich biskupów. Teraz gospodarują tu katolicy, a barokowe budowle ładnie komponują się ze starym parkiem.

Pod złoconą ikoną

Z kilkunastu prawosławnych cerkwi ?  tych dawnych i tych postawionych przez Rosjan w czasie zaborów ? pozostała jedna.  Wybudowana w XIX w. dla carskich urzędników nosi imię św. Jana Teologa. Wchodzę do środka. Od progu wita mnie znajomy zapach kadzideł. Ktoś się modli, ktoś robi zdjęcia. Kobieta przy drzwiach sprzedaje świeczki i święte obrazki. Ze złoconego ikonostasu właśnie wyjmują ikonę ? zaraz będzie nabożeństwo. Społeczność prawosławna liczy sto rodzin. W innej, już byłej cerkwi św. Mikołaja u podnóża Chełmskiej Górki, mieści się ekspozycja sztuki dawnej miejscowego muzeum. Mam pecha ? zmiana ekspozycji.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij