Kair
Tutanchamon w Muzeum Egipskim

Odkryty przez Anglików jest obecnie grobem nr 62 w Dolinie Królów udostępnionym do zwiedzania na podstawie dodatkowego biletu. Wyposażenie grobu znajduje się w Muzeum Egipskim. Zajmuje 12 sal!
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Kair. Tutanchamon w Muzeum Egipskim
Głowę mumii faraona pokrywała równie sławna, 11 kilogramowa złota maska z aplikacjami z turkusów, obsydianu, lapsis lazuli, karneolu, kwarcu i szklanej pasty. Jest to wspaniały przykład pracy ówczesnych rzemieślników - artystów.
 • Kair. Tutanchamon w Muzeum Egipskim
 • Kair. Tutanchamon w Muzeum Egipskim
 • Kair. Tutanchamon w Muzeum Egipskim
 • Kair. Tutanchamon w Muzeum Egipskim
 • Kair. Tutanchamon w Muzeum Egipskim
 • Kair. Tutanchamon w Muzeum Egipskim
 • Kair. Tutanchamon w Muzeum Egipskim
 • Kair. Tutanchamon w Muzeum Egipskim
 • Kair. Tutanchamon w Muzeum Egipskim
 • Kair. Tutanchamon w Muzeum Egipskim
 • Kair. Tutanchamon w Muzeum Egipskim
 • Kair. Tutanchamon w Muzeum Egipskim
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Skarby wydobyte z grobowca są czymś rzeczywiście niezwykłym. Mimo iż Tutanchamon nie odegrał żadnej ważnej roli w swoim kraju, a zmarł w wieku 18 lat, to, co pochowano razem z nim, wręcz oszołamia. Był to, i nadal jest jedyny praktycznie nie rozgrabiony w przeszłości grób egipski.

Trudno więc sobie wyobrazić, co mogło znajdować się w grobach najsławniejszych władców. Niestety, tego już się nigdy nie dowiemy, bo zwłaszcza przedmioty złote dawno zostały przetopione przez rabusiów, a kamienie szlachetne również sprzedane. Zabytki wydobyte z grobu Tutanchamona zajmują 12 sal!

Największe odkrycie archeologiczne XX wieku

Warto przypomnieć pokrótce historię tego odkrycia w Dolinie Królów, nekropolii władców na Zachodnim Brzegu Nilu ówczesnych Teb, obecnie Luksoru i Karnaku. W dolinie tej intensywne badania prowadzono już od ponad 100 lat na przełomie XIX i XX wieku. Grobowca Tutenchamona, faraona z XVIII dynastii panującego w latach 1333-23 p.n.e.,  od 1917 roku szukali Anglicy: egiptolog Howard Carter (1876-1939) i arystokrata oraz archeolog amator Georg Edward Carnarvon (1866-1923). Wcześniej bowiem inni badacze znaleźli w tej dolinie kilka artefaktów z imieniem tego władcy.

Po pięciu latach mało efektownych poszukiwań, gdy już mieli zamiar je zakończyć, postanowili usunąć jeszcze znane od dawna pozostałości antycznych baraków. Kopiąc pod nimi odkryli 4 listopada 1922 roku najpierw stopień, później schody i zamknięte drzwi. A następnie ? piszę tylko o najważniejszych momentach ? 26 listopada i w dniach następnych aż do 16 lutego 1923 roku dokonali największego odkrycia archeologicznego XX wieku. Wspaniale zachowanego i przebogato wyposażonego grobowca. Kolejno badając i otwierając kolejne części grobowca oraz znajdujące się w nim skrzynie i sarkofag, aż do dotarcia do mumii faraona.

Skarby grobowca Tutanchamona

Wydrążony w litej skale grobowiec, prawdopodobnie przeznaczony był dla kogoś spoza rodu królewskiego. Przygotowywanego dla Tutanchamona, ze względu na jego śmierć w młodym wieku, nie zdołano bowiem ukończyć.  Odkryty przez Anglików jest obecnie grobem nr 62 w Dolinie Królów udostępnionym do zwiedzania na podstawie dodatkowego biletu. Wartym zobaczenia, chociaż znajdują się w nim tylko malowidła ścienne w komorze grobowej oraz, oczywiście, schody i korytarze prowadzące do niej. Wyposażenie grobu znajduje się w Muzeum Egipskim.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 23 stycznia 2015; Aktualizacja 2 lutego 2015;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij