Bischofshofen
Tu się rozstrzyga Turniej Czterech Skoczni

W tym ośrodku są cztery skocznie, a największa z nich nosi imię Paula Ausserleitnera (Paul-Ausserleitner-Schanze). To na niej odbywają się słynne zawody. Spośród innych skoczni w Europie i na świecie wyróżnia się naturalną konstrukcją.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Stanisław Błachnio
Bischofshofen. Tu się rozstrzyga Turniej Czterech Skoczni
W tym ośrodku są cztery skocznie, a największa z nich nosi imię Paula Ausserleitnera (Paul-Ausserleitner-Schanze). To na niej odbywają się słynne zawody.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Co roku, 6 stycznia, w tym miasteczku, na jego zimowym stadionie kończy się Turniej Czterech Skoczni.

Mowa o Bischofshofen. To ośrodek narciarski i wypoczynkowy w kraju Salzburskim (Salzburgerland), w dolinie rzeki Salzach. Oprócz tras zjazdowych znajduje się tu kompleks skoczni narciarskich nazwany imieniem Josefa Seppa Bradla (Sepp Bradl-Skistadion). Był on austriackim skoczkiem narciarskim (1918-82) olimpijczykiem, mistrzem świata, triumfatorem pierwszego (1953 r.) Turnieju Czterech Skoczni. Wsławił się tym, że jako pierwszy na świecie pokonał odległość 100 m. Stało się to nie tu, a w Planicy w 1936 r.

Podobna do naszej Krokwi

W tym ośrodku są cztery skocznie, a największa z nich nosi imię Paula Ausserleitnera (Paul-Ausserleitner-Schanze). To na niej odbywają się słynne zawody. Zbudowano w 1947 roku i nazywała się Hochkönigschanze, od masywu górskiego Hochkönig, w którym się znajduje. W 1949 r. Niemiec Rudi Gehring skoczył tu na magiczną odległość 100 m. Spośród innych skoczni w Europie i na świecie wyróżnia się naturalną konstrukcją. Przed laty w ogóle nie miała wieży, najazd i zeskok utworzono na naturalnym zboczu. Dlatego przypominała nieco naszą Krokiew, która posadowiona była w podobny sposób, w lesie, na stoku. Obie je jednak przebudowano (Bischofshofen w 1983 r.), dostawiając wieże, zmieniając profile, by skoki były dłuższe, atrakcyjniejsze i bardziej widowiskowe, a w miarę bezpieczne zarazem.

I jeszcze o patronie obiektu: Paul Ausserleitner (1925-52) był także austriackim skoczkiem. Upadł na tej skoczni podczas jednego z konkursów i zmarł w wyniku obrażeń.

Warto wiedzieć

* W 2001 roku na najwyższym stopniu podium turnieju (i ostatniego konkursu) stanął tu Adam Małysz. Jako pierwszy (i dotychczas jedyny w historii turnieju) uzyskał w klasyfikacji generalnej całej imprezy przewagę 100 punktów nad zdobywcą drugiego miejsca. Tym przegranym był Janne Ahonen. A w 2003 r. Małysz był trzeci w generalnej klasyfikacji.
* W zawodach turnieju na skoczni w Bischofschofen reprezentanci Polski sześciokrotnie stawali na podium. Adam Małysz dwukrotnie ? jak wyżej, w 2001 r., ale także w 1997 r. ? zajął wtedy drugie miejsce. W 1976 r. drugie miejsce zajął Stanisław Bobak. W latach 1979, 1980, 1985 trzecią lokatę zajmował nasz rekordzista świata w lotach Piotr Fijas.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij