Mińsk
Tropem nielicznych zabytków

Nieliczne zabytki Mińska zrekonstruowano na Starym Mieście znajdującym się na wysokim brzegu rzeki Swisłocz i w jego najbliższym otoczeniu. Niebawem odtworzony zostanie też kolejny historyczny fragment miasta w pobliżu ? również odbudowanego ? dawnego ratusza.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Mińsk. Tropem nielicznych zabytków
Obok soboru, na dawnym Górnym Rynku a obecnie Placu Wolności, jest kilka zabytkowych budowli. Pięknie odrestaurowany gmach byłego żeńskiego klasztoru bernardynek, Były kościół św. Jazepa klasztoru bernardynów ? później sobór Pietropawłowski...
  • Mińsk. Tropem nielicznych zabytków
  • Mińsk. Tropem nielicznych zabytków
  • Mińsk. Tropem nielicznych zabytków
  • Mińsk. Tropem nielicznych zabytków
  • Mińsk. Tropem nielicznych zabytków
  • Mińsk. Tropem nielicznych zabytków
  • Mińsk. Tropem nielicznych zabytków
  • Mińsk. Tropem nielicznych zabytków
  • Mińsk. Tropem nielicznych zabytków
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Nieliczne zabytki Mińska zrekonstruowano i odtworzono na Starym Mieście, na wysokim brzegu rzeki Swisłocz i w jego najbliższym otoczeniu.

W prawosławnym soborze katedralnym św. Ducha z XVII w. zobaczymy wiele cennych elementów wnętrza, zwłaszcza cudowną ikonę Mińskiej Matki Bożej, którą według legendy trzymał w rękach w X wieku chrzciciel Rusi, książę i święty prawosławny Włodzimierz Wielki. Ponadto są tu ikony MB Kazańskiej oraz relikwie św. Sofii Słuckiej.

Obok soboru, na dawnym Górnym Rynku a obecnie Placu Wolności, jest kilka zabytkowych budowli. Pięknie odrestaurowany gmach byłego żeńskiego klasztoru bernardynek,  Były kościół św. Jazepa klasztoru bernardynów ? później sobór Pietropawłowski, obecnie archiwum, ale już z decyzją, że przeniesione zostanie w inne miejsce. Dodam, bo o tym raczej nie wspominają przewodnicy po mieście, że przy ul. Engelsa, zaraz za byłym klasztorem bernardynek, zachował się dom, w którym mieszkał Stanisław Moniuszko.

Jest też stara galeria handlowa, odbudowana zostanie również druga, łącząca niegdyś kościół ? później cerkiew św. Ducha ? z gmachem klasztoru bernardynek. Bo i ta świątynia, wysadzona przez bolszewików w 1937 roku w powietrze, jest obecnie odbudowywana w pierwotnym kształcie z połowy XVII wieku na podstawie ilustracji z 1800 roku i pomiarów zrobionych w 1843 roku. Zostanie przeznaczona na filharmonię młodzieżową z salą koncertową. W ten sposób odtworzony zostanie kolejny historyczny fragment mińskiej starówki w pobliżu, również odtworzonego w 2004 roku (bo zburzyć go kazał jeszcze w XIX wieku car Mikołaj I) mińskiego ratusza. Po jego  drugiej stronie, jest jeszcze jedna zabytkowa świątynia ? katedra katolicka p.w. Najświętszej Dziewicy Marii, dawny, XVII-wieczny kościół jezuitów.

Warto zajrzeć też do Domu Muzeum Walentego Wańkowicza (1799 ? 1842) ? malarza i przyjaciela Adama Mickiewicza, autora jego znanego portretu ?Mickiewicz na Judahu skale? i kilku innych podobizn naszego wieszcza.

Warto wiedzieć

Na sztucznej wyspie w rozlewisku Swisłoczy w centrum miasta, nazywanej Wyspą Męstwa i Smutku, a potocznie Wyspą Łez, znajduje się niewielka, ładna architektonicznie kaplica ? pomnik poświęcony żołnierzom białoruskim poległym w Afganistanie.
Na obrzeżach miasta znajdują się Kuropaty ? miejsce straceń i zbiorowych pochówków dziesiątków tysięcy ofiar, w tym również wielu Polaków, zamordowanych przez stalinowskich zbrodniarzy z NKWD w latach 1937-41, a podczas okupacji niemieckiej ?również przez hitlerowców. Jest prawdopodobne, że właśnie tam pochowani są również polscy oficerowie z tzw. białoruskiej listy katyńskiej, niedawno ujawnionej.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij