Angkor
Świątynia Chau Say Tevada

Świątynia ta jest jedną z kilku rozrzuconych na przestrzeni około5 km na wschód od Bramy Zwycięstwa Angkor Thom ? ?Wielkiego Miasta? w Kambodży. Wzniesiono ją według kanonów klasycznej architektury indyjskiej.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Angkor. Świątynia Chau Say Tevada
Do najcenniejszych detali wnętrza zaliczane są sceny z hinduskiej epopei rycerskiej Ramajana
  • Angkor. Świątynia Chau Say Tevada
  • Angkor. Świątynia Chau Say Tevada
  • Angkor. Świątynia Chau Say Tevada
  • Angkor. Świątynia Chau Say Tevada
  • Angkor. Świątynia Chau Say Tevada
  • Angkor. Świątynia Chau Say Tevada
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Tablica w językach: khmerskim, chińskim i angielskim informuje, że prace restauracyjne prowadzone są tu ze środków rządów Chińskiej Republiki Ludowej i Królestwa Kambodży…

Jestem na terenie świątyni Chau Say Tevada (w wersji angielskiej Chao Say Tevoda) na terenie najrozleglejszego na świecie, o powierzchni około 100 km kw., zespołu średniowiecznych zabytków khmerskich Angor w dzisiejszej Kambodży, znajdującego się na liście UNESCO. Świątynia ta jest jedną z kilku rozrzuconych na przestrzeni około5 km na wschód od Bramy Zwycięstwa Angkor Thom ? ?Wielkiego Miasta?.

Świątynia za Bramą Zwycięstwa

Gdy te świątynie powstawały w wiekach od VIII do I połowy XII w. miastojeszcze nie istniało lub dopiero zaczynało powstawać. Wkrótce poświęcę mu osobny reportaż. Najpierw bowiem chcę przedstawić kilka świątyń stojących zarówno poza obszarem Angkor Thom, jak i najsławniejszej ? Angkor Wat. Chau Say Tevada jest wśród nich jedną z dwu najmłodszych. Zbudowana została nad rzeką Siem Reap w I połowie XII wieku za panowania króla Suryavarmana II. Przez niego, lub któregoś z najwyższych królewskich urzędników.

Według hinduskich wzorców

Świątynię wzniesiono według kanonów klasycznej architektury indyjskiej oraz z jej elementami. Od wschodu do świątyni tej prowadzi taras na planie krzyża. Zespół świątynny zbudowany na planie prostokąta o bokach 33 x42 metryotaczają mury o fundamentach kamiennych z laterytu. Są w nich trzy pawilony wejściowe, z których głównym i największym jest wschodni. Tą drogą wchodzę do świątyni, z niego przechodzę przez groblę do przedsionka oraz zwanego mandapą pawilonu dla wiernych z pomieszczeniami bocznymi.

Opowieści z Ramajany

Następnie zaś przez korytarz z portykami do centralnego miejsca świątyni – prasatu. Jest to kilkupoziomowa kamienna wieża ? piramida. Na terenie tego świątynnego zespołu stoją też, po bokach między groblą wejściową i murami zewnętrznymi, dwie budowle nazywane bibliotekami. Do najcenniejszych detali wnętrza zaliczane są sceny z hinduskiej epopei rycerskiej Ramajana (IV w p.n.e. ? II w. n.e.) przedstawiające bitwę między Królem Małp i Uzurpatorem Valinem. Zespół świątynny otaczają wysokie i stare drzewa dżungli, wykarczowanej jednak między poszczególnymi budowlami.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij