Stolin
Stolica poleskich chasydów

Niewiele więc zachowało się tu zabytków z wielowiekowej historii tego miasta, przez większość istnienia należącego do Rzeczypospolitej. Jednym z ważniejszych jest popadająca w ruinę synagoga.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Stolin. Stolica poleskich chasydów
Przez co najmniej półtora wieku Stplin uważany był za poleską stolicę chasydyzmu. Ściągali oni do tutejszej synagogi stojącej tuż obok rynku, a przede wszystkim do tutejszych cadyków.
  • Stolin. Stolica poleskich chasydów
  • Stolin. Stolica poleskich chasydów
  • Stolin. Stolica poleskich chasydów
  • Stolin. Stolica poleskich chasydów
  • Stolin. Stolica poleskich chasydów
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zrujnowana piętrowa synagoga zbudowana w stylu barokowo-klasycystycznym w roku 1792, z tabliczką informującą, że to zabytek pod ochroną państwa, czeka na środki aby ją odbudować.

Cerkiew w stylu neo-ruskim z 1938 roku p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego (Swjato- Wozniesienska) z wieżą na planie kwadratu. Poradziwiłłowski park w Mańkowiczach z muzeum krajoznawczym. No, może jeszcze galeria obrazów J. Serhijenko. To wszystkie, przynajmniej najważniejsze miejsca, które mogą zainteresować turystów w miasteczku Stolin (???????) nad rzeką Horyń, obecnie nieco ponad 12-tysięcznej stolicy rejonu (powiatu) w obwodzie (województwie) brzeskim na Białorusi.

Legendy i historia

Niewiele więc zachowało się tu zabytków z wielowiekowej historii tego miasta, przez większość istnienia należącego do Rzeczypospolitej. Za oficjalną datę jego początku przyjęto rok 1555. W nim bowiem, w księdze rejestrowej księstw Pińskiego i Kleckiego, po raz pierwszy zapisano nazwę wsi Stolin. Na temat jej pochodzenia są trzy legendy. Według pierwszej na miejscu obecnego miasta w dalekiej przeszłości znajdowało się wielkie jezioro, z którego kiedyś wyłowiono sto lin. Druga to opowieść o tym, że w rzecze płynącej obok miasta zatonęła dawno temu barka i dla wyciągnięcia jej z wody potrzeba było aż sto lin. Najciekawsza jest jednak trzecia. Podobno w średniowieczu nad rzeką Horyń stało 12 grodów, którymi władało 7 książąt. Na miejsce swoich spotkań i biesiad przy stole wybrali właśnie ten, nazwany Stolinem. Jeżeli chodzi o fakty, to w latopisie (kronice) z roku 1156 odnotowano, że książę kijowski Włodzimierz Monomach podarował swemu wnukowi, ks. Włodzimierzowi Andrejewiczowi ?grody pohoryńskie?, czyli położone nad rzeka Horyń. Wśród nich prawdopodobnie Stolin. W wiekach XII-XIII wchodziły one w skład Księstwa Turowsko-Pińskiego, a następnie Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Własność magnackich rodów

Faktem bezspornym jest włączenie Stolina w skład Rzeczypospolitej w 1569 roku na mocy Unii Lubelskiej. Poczynając od XVI w. miasteczko należało do magnackich rodów kolejno: Sołomoreckich, Wiśniowieckich, Korzeniowskich, Pociejów, Sołtanów, Skirmuntów i Stachowskich. W XVI w. zbudowano tu zamek. Podczas wojny moskiewsko-polskiej (1654-1667) wojska księcia Dymitra Wołkońskiego po zwycięstwie nad polskimi pod Perebrodami w 1655 spaliły Stolin. W 1793 roku miasto wraz z powiatem zagarnęła w drodze rozbioru Rzeczypospolitej Rosja. Kroniki odnotowują, że od XVIII w. rozwijała się tu liczna społeczność żydowska ? o czym nieco więcej napiszę niżej.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij