Pompeje
Seks starożytnych u stóp Wezuwiusza

Ściany domów zdobiono erotycznymi freskami. Przedmioty stylizowane były na kształty falliczne. Rzeźbione penisy nad drzwiami sklepów wróżyły obfitość. Erotyka była przedmiotem żartów w sztuce.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Waldemar Rusek
Pompeje. Seks starożytnych u stóp Wezuwiusza
Gdy w roku 1748 rozpoczęto prace wykopaliskowe w Pompejach codziennie odkrywano erotyczne malowidło, lubieżną rzeźbę czy naczynie o erotycznym podtekście.
  • Pompeje. Seks starożytnych u stóp Wezuwiusza
  • Pompeje. Seks starożytnych u stóp Wezuwiusza
  • Pompeje. Seks starożytnych u stóp Wezuwiusza
  • Pompeje. Seks starożytnych u stóp Wezuwiusza
  • Pompeje. Seks starożytnych u stóp Wezuwiusza
  • Pompeje. Seks starożytnych u stóp Wezuwiusza

W antycznym mieście seks był bardzo ważnym aspektem życia. A sztuka erotyczna otaczała starożytnych na każdym kroku. Świadczą o tym znaleziska w zniszczonym przez wybuch Wezuwiusza mieście Pompeje.

Ulubionym miejscem pompejańskich patrycjuszy były łaźnie. W mieście było ich kilka, ale największym powodzeniem cieszyły się te podmiejskie. Nie tylko dlatego że były nowocześniejsze, zachwycały pięknymi mozaikami i freskami oraz zastosowanymi rozwiązaniami hydraulicznymi, ale i dlatego, że wstęp do nich mieli mężczyźni i kobiety. W rozbieralni Thermae Suburbanae, wspólnej dla obu płci, umieszczono szesnaście fresków o tematyce erotycznej. Wśród tych malowideł jest scena miłości safickiej (Safona była poetką mieszkającą na wyspie Lesbos i prawdopodobnie uprawiała miłość lesbijską i hetero) ? jedyny tego rodzaju wizerunek zachowany w malarstwie antycznym. W termach znajdują się też piękne mozaiki erotyczne o charakterze komicznym.

W domu publicznym

Większość z 25 domów publicznych w Pompejach (obecnie Pompei) była jednoizbowa i mieściła się na tyłach gospody. Jeden z nich, wieloizbowy, cieszy się dużym powodzeniem i dziś. Ustawia się przed nim długa kolejka turystów. Na parterze jest pięć małych pomieszczeń z murowanymi łóżkami i latryną, na piętrze są luksusowe pokoje z drewnianymi łóżkami. Nad nimi malowidła ścienne przedstawiające erotyczne pozy.

Konkurencja była duża

Za seks dawni mieszkańcy miasta Pompeje płacili od dwóch do ośmiu razy więcej niż za porcję dobrego wina. W domach publicznych pracowały niewolnice orientalne i greckie, kobiety wolne ale też i mężatki, które lubiły seks np. żona cesarza rzymskiego Klaudiusza ? piękna Messalina. Konkurencja była duża wśród prostytutek. Kobiety i mężczyźni ogłaszali się na murach informując o swojej sprawności seksualnej i cenie usługi. Do dziś badacze odkryli ponad 120 graffiti o zabarwieniu seksualnym.

Powszechność erotyki

Ściany domów zdobiono erotycznymi freskami. Przedmioty stylizowane były na kształty falliczne. Modne były filiżanki z których po nalaniu napoju wysuwał się penis. Rzeźbione penisy zwisające nad drzwiami sklepów wróżyły obfitość. Erotyka była przedmiotem żartów w sztuce.

Konfuzja dla potomnych

Gdy w roku 1748 rozpoczęto prace wykopaliskowe w Pompejach codziennie odkrywano erotyczne malowidło, lubieżną rzeźbę czy naczynie o erotycznym podtekście. Chwile zakłopotania przeżył w roku 1819 przyszły król Neapolu Franciszek I, który z córką zwiedzał zgromadzoną w tym mieście kolekcję pompejańską. Postanowił 102 eksponaty umieścić w sekretnym gabinecie, gdzie mogłyby je oglądać tylko osoby dorosłe. W roku 1851 umieszczono tam również posągi nagich Wenus i zamurowano drzwi. Stwierdzono że obrażają one publiczną moralność. Przed II wojną światową na oglądanie kolekcji potrzebna była zgoda ministra edukacji. Sekretny gabinet zajmujący trzy salki udostępniono publiczności dopiero w roku 2000.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij