Ołomuniec
Ratusz na Górnym Rynku

Ratusz kamienia łamanego i na planie jaki zachował się do dziś, zaczęto budować w latach dwudziestych XV wieku. Był symbolem gospodarczego i politycznego znaczenia dawnej stolicy Moraw.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Ołomuniec. Ratusz na Górnym Rynku
Na początku XX wieku dokonano kompletnej odnowy ratusza a dodano tylko drobne szczegóły. Większość pomieszczeń zachowała pierwotny wygląd.
  • Ołomuniec. Ratusz na Górnym Rynku
  • Ołomuniec. Ratusz na Górnym Rynku
  • Ołomuniec. Ratusz na Górnym Rynku
  • Ołomuniec. Ratusz na Górnym Rynku
  • Ołomuniec. Ratusz na Górnym Rynku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W centrum ołomunieckiego Górnego Rynku (Horni nám?sti) stoi ratusz. Jest to piękny budynek, czteroskrzydłowy, z wewnętrznym dziedzińcem. Zbudowano go w latach 1444-74 w stylu późnogotyckim. Kolejne stulecia zmieniały jego wygląd. Był renesansowy i barokowy. Ma również wiele elementów neogotyckich.

Początki tej budowli sięgają 1378 roku. Wtedy to miasto uzyskało na mocy przywileju zezwolenie na budowę ratusza z domem kupieckim. Postawiono budowlę drewnianą, ale na początku XV wieku spłonęła. Kolejną, już  z kamienia łamanego i na planie jaki zachował się do dziś, zaczęto budować  w latach dwudziestych XV wieku. Wtedy ratusz miał trzy skrzydła i pełnił podwójną funkcję ? siedziby władz miasta i hali targowej. Był symbolem gospodarczego i politycznego znaczenia miasta Ołomuniec, dawnej stolicy Moraw.

Zmiany, przebudowy, rekonstrukcje…

Na początku XX wieku dokonano kompletnej odnowy ratusza a dodano tylko drobne szczegóły. Większość pomieszczeń zachowała pierwotny wygląd. Ostatni remont przeprowadzono w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Wyremontowano dachy i fasady. Otwarto galerię i kawiarnię ?Caesar?. Odnowiono też wykusz kaplicy ratuszowej. Teraz budynek jest jednym z najważniejszych obiektów zabytkowych miasta. Nadal jest siedzibą samorządu miejskiego i urzędu. Na początku XXI wieku odrestaurowano bruk Rynku Górnego i wybudowano Fontannę Ariona, dzieło ołomunieckiego artysty Ivana Theimera.

Gotyk, renesans, neogotyk…

Wzrok pada na dach ratusza. Sporo tu przybudówek i wieżyczek. Na dole uwagę przykuwają renesansowe schody z początku XVI wieku. Na ich kamiennej balustradzie widnieją herby ziem, którymi zarządzał cesarz Rudolf II. Ciekawy też jest jeden z wykuszy, będący elementem kaplicy ratuszowej. Jest on w stylu gotyckim, z późniejszymi przeróbkami neogotyckimi. Ozdobiony jest freskami pochodzącymi z końca XV wieku. Od wschodniej strony ratusza wkomponowano renesansową loggię z klatką schodową.

75 metrów wieży

Ciekawa jest wieża ratuszowa: wysoka, na planie kwadratu, z wnęką, w którą wbudowany jest naścienny zegar astronomiczny. Wieżę budowano etapami. Zaczęto stawiać konstrukcję w czasie budowy ratusza kamiennego, a prace zakończono w 1443 roku, kiedy ją zadaszono. Wówczas miała tylko jedną trzecią wysokości obecnej wieży. Teraz jest wysoka na 75 metrów, co jest wynikiem przebudowy w pierwszych latach XVII wieku. Wtedy też ozdobiono ją galeryjką z izdebką strażnika. Wieżę nakryto hełmem z iglicą, którą otaczały ją cztery iglice narożne. Na wieżę ratuszową można wchodzić.

Orloj… robotniczo-chłopski

Zegar zbudował w 1519 roku mistrz Hanusz, twórca praskiego Orloja. W ostatnich latach XIX wieku Towarzystwo Odnowy Zegara Astronomicznego przeprowadziło jego kompletną ?renowację?, co doprowadziło do nieodwracalnego zniszczenia artystycznej, historycznej i technicznej wartości tego wyjątkowego dzieła. Po II wojnie światowej zegar został ponownie odbudowany przez Karela Svolinskiego. Została zmieniona jego dekoracja: postaci świętych zostały zastąpione przez postaci z proletariatu. O godzinie 12 w południe figurki wprawiane są w ruch.

Dodano: 13 października 2011; Aktualizacja 12 grudnia 2018;

Zajrzyj na te strony:

film autorki

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij