Kąśna Dolna
Przystań Ignacego Paderewskiego

Ignacy Jan Paderewski za młodu znaczną część życia spędzał za granica, ale około czterdziestki postanowił stworzyć sobie w kraju przystań. Kupił więc majątek we wsi Kąśna Dolna, w pobliżu podtarnowskich Ciężkowic.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: KGGucwa / Wikimedia
Kąśna Dolna. Przystań Ignacego Paderewskiego
Dziś dworek jest siedzibą Centrum Paderewskiego Tarnów ? Kąśna Dolna.

Wśród niewysokich wzgórz Pogórza Ciężkowickiego stoi niewielki dworek. Nie wyróżnia się może szczególnie urodą, ale jest miejscem wartym wycieczki: mieści się w nim Centrum Paderewskiego.

Kim był Ignacy Jan Paderewski? Przede wszystkim znanym w całym świecie pianistą-wirtuozem i kompozytorem. Ale też patriotą, politykiem, działaczem niepodległościowym, który w Ameryce lobbował za niepodległością Polski a potem reprezentował młode państwo na konferencji pokojowej w Wersalu. Wreszcie stanął na czele polskiego rządu ? premierował naszemu krajowi dokładnie sto lat temu.

Nieudana inwestycja

Ignacy Jan Paderewski za młodu znaczną część życia spędzał za granica, ale około czterdziestki postanowił stworzyć sobie w kraju przystań. Kupił więc niewielki majątek we wsi Kąśna Dolna, położonej w Małopolsce, w pobliżu podtarnowskich Ciężkowic. Pośrodku 16-hektarowego parku stał tu dwór parterowy z I połowy XIX w. Paderewski poczynił szereg inwestycji, które miały stworzyć mu przytulną siedzibę, ale też przynieść dochód. Niestety, tak się nie stało. Wysokie koszty utrzymania i niegospodarność kolejnych zarządców sprawiły, że Paderewski posiadłość sprzedał. Była ona jego własnością ledwie przez 6 lat (1897-1903), a sam mistrz bywał tu kilkakrotnie przez ten czas, ale nigdy nie zamieszkał w niej na stałe.

Centrum koncertowe

Po ostatniej wojnie w upaństwowionym dworku mieściły się różne instytucje, a sam gmach popadał w ruinę. Odrodzenie zaczęło się dopiero w 1979 r., gdy  Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne przejęło pałac i park, by utworzyć tu Dom Pamięci Ignacego Jana Paderewskiego oraz organizować koncerty i festiwale muzyki poważnej, które w krótkim czasie zasłynęły w Europie i przyciągały do Kąśnej wielu światowej sławy artystów. Tamte tradycje podtrzymuje dziś Centrum Paderewskiego Tarnów ? Kąśna Dolna, które zajmuje się upowszechnieniem muzyki poważnej, zachowaniem pamięci o działalności i zbieraniem pamiątek związanych z Paderewskim, ale też organizowaniem koncertów i festiwali.

Niewielkie muzeum

Dziś w zabytkowych wnętrzach oglądamy meble z epoki zebrane z różnych miejsc i przekazane przez Muzeum Narodowe, jedynie nieliczne eksponaty pamiętają polityka-kompozytora. Najciekawszy jest pokój chiński, który przypomina o fascynacji Paderewskiego sztuką Dalekiego Wschodu. W muzeum poświęconym artyście  znajduje się również oryginalny fortepian na którym Paderewski grywał bywając we dworze. W parku jest wiele urokliwych zakątków ? staw z pomostem, 300-metrowa aleja lipowa i kilkusetletnie dęby. W pobliżu dworku warto przespacerować się ścieżką dydaktyczną śladami Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, ?Rozrzucone Nutki?.

Warto wiedzieć

* Do najciekawszych wydarzeń muzycznych należą letnie Muzyczne Spotkania u Paderewskiego oraz o organizowany co dwa lata Festiwal Muzyki Kameralnej ?Bravo Maestro?. Najbliższy w 2020 r.
* W pobliskiej okolicy na skraju Ciężkowic znajduje się rezerwat przyrody ?Skamieniałe miasto?. Jedna z wychodni skalnych nazywa się Grunwald ? a to dla upamiętnienia 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem, w której brali udział mieszkańcy Ciężkowic. Stosowną tablicę ufundował w 1910 r. właśnie Ignacy Paderewski.

Dodano: 29 kwietnia 2019; Aktualizacja 7 maja 2019;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij