Roulos
Pierwsza stolica imperium Khmerów

Po mieście Hariharalaja, pierwszej stolicy imperium Khmerów, zachowały się w niezłym stanie ruiny kamiennych świątyń. Najstarszy ich zespołu ? Roulos ? znajduje się w obecnym Parku Archeologicznym Angkor. Najważniejszą i największą jest świątynia Preah Ko ? Świętego Byka.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Roulos. Pierwsza stolica imperium Khmerów
Najstarszą, zbudowaną przez Indravarmana I w 879 roku, jest świątynia Preah Ko ? Świętego Byka, poświęcona bogu Sziwie. Jest ona zarazem pierwszą, klasyczną budowlą khmerską.
  • Roulos. Pierwsza stolica imperium Khmerów
  • Roulos. Pierwsza stolica imperium Khmerów
  • Roulos. Pierwsza stolica imperium Khmerów
  • Roulos. Pierwsza stolica imperium Khmerów
  • Roulos. Pierwsza stolica imperium Khmerów
  • Roulos. Pierwsza stolica imperium Khmerów
  • Roulos. Pierwsza stolica imperium Khmerów
  • Roulos. Pierwsza stolica imperium Khmerów
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Gdy w 802 roku n.e. Dżajawarman II (panował w latach 802-850) ogłaszał na szczycie Phnom Kulen w Świętych Górach powstanie zjednoczonego królestwa Khmerów, a siebie królem-bogiem, nie przewidywał chyba, że daje początek imperium, które przez kilka wieków będzie jedną z potęg ówczesnego świata.

W szczycie rozwoju, za panowania króla Dżajawarmana VII (1181-1219), obejmowało ono nie tylko ziemie obecnej Kambodży, ale również Laosu, Tajlandii, Wietnamu, część Birmy oraz Półwyspu Malajskiego.

Miejsce, w którym mieszka Hari-Hara

Na stolicę pierwszego królestwa wybrał ?miejsce, w którym mieszka Hari-Hara?, hinduistyczne bóstwo łączące atrybuty bogów Wisznu i Sziwy. I taką nazwę: Hariharalaja, otrzymało miasto. Oddalone obecnie o kilkanaście kilometrów od późniejszej, młodszej o wiek, sławnej średniowiecznej stolicy Imperium Khmerów, Angkor oraz również kilkanaście km na wschód od współcześnie głównego miasta regionu, Siem Reap. Zbudowany z drewna pałac, domy mieszkalne i inne obiekty świeckie tamtejszej stolicy nie przetrwały do naszych czasów. Pochłonęła je dżungla po przeniesieniu stolicy na nowe miejsce, a następnie upadku królestwa.

Siedem świątyń w zespole Roulos

Zachowały się natomiast, i to w niezłym stanie, ruiny części jej kamiennych świątyń najstarszego ich zespołu ? Roulos ? w obecnym Parku Archeologicznym Angkor. Pochodzą one z czasów rządów wnuka Dżajawarmana II, króla Indrawarmana I (877 -889 r. ), a także jego następcy, Jasowarmana I (889-908), który stolicę przeniósł do Angkoru. W zespole świątynnym Roulos znajdują się obecnie ruiny siedmiu świątyń, przy czym obok jednej z nich czynny jest mały klasztor i szkoła dla młodych mnichów. Za najważniejsze i najlepiej zachowane uważane są trzy.

Preah Ko ? światynia Byka

Najstarszą, zbudowaną przez Indravarmana I w 879 roku, jest świątynia Preah Ko ? Świętego Byka, poświęcona bogu Sziwie. Jest ona zarazem pierwszą, klasyczną budowlą khmerską. Jej nazwa pochodzi od znajdujących się tu trzech posągów świętego byka Nandu. Miejsce to miało ogromne znaczenie, gdyż właśnie w nim założony został Indratataka ? Staw Indry, który zapoczątkował ogromny khmerski program melioracyjny: gromadzenia wody na okresy suszy oraz budowy architektury wodnej. Stał się on podstawą późniejszej potęgi imperium.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 17 kwietnia 2012; Aktualizacja 17 kwietnia 2012;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij