Nieśwież
Perła wśród włości Radziwiłłów

W Nieświeżu, poza radziwiłłowskim zamkiem, jest kilka godnych uwagi budowli i obiektów, jakie zachowały się z jego kilkusetletnich dziejów. Jednak brak po nim przewodnika turystycznego w języku polskim.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Nieśwież. Perła wśród włości Radziwiłłów
Trochę ważnych faktów dotyczących przeszłości tego miasta znajduje się też w polskich encyklopediach. Ale nawet zebrawszy to wszystko razem, dostrzeżemy sporo sprzeczności i niejasności.
  • Nieśwież. Perła wśród włości Radziwiłłów
  • Nieśwież. Perła wśród włości Radziwiłłów
  • Nieśwież. Perła wśród włości Radziwiłłów
  • Nieśwież. Perła wśród włości Radziwiłłów
  • Nieśwież. Perła wśród włości Radziwiłłów
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W Nieświeżu (??????), poza radziwiłłowskim zamkiem, jest kilka godnych uwagi budowli i obiektów, jakie zachowały się z jego kilkusetletnich dziejów. Jednak, podobnie jak w przypadku większości innych miast i miejsc w tym kraju, brak po nim przewodnika turystycznego w języku polskim.

Wspominany przez mnie już kilkakrotnie ?Opis Starożytnej Polski? Tomasza Święcickiego z 1828 roku poświęca miastu zaledwie 10 wierszy. Najistotniejsza  ? poza imieniem założyciela tego zamku, ks. Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła zwanego Sierotką ? dotyczy biblioteki: Znajdowała się tu biblioteka bogata w Rękopisma i za udzielnym przywilejem Zygmunta Augusta oryginał Unij Korony z Litwą i inne Przywileie i nadania Litwie służące? Parę słów o nieświeskim zamku przeczytać można po polsku w białoruskich folderach: ?Zamki, Twierdze, Wieże? z 2007 roku oraz ?Spuścizna UNESCO. Białoruskie perły w skarbu (tak w oryginale!) światowym? z roku 2009.

Najwięcej informacji o zamku i mieście, jakie znalazłem, znajduje się w wydanym przez ?Riftur? po rosyjsku w 2004 roku w Mińsku przewodniku ?Nieśwież ? Mir? A.G. Warawwy, tyle że w odniesieniu do obecnego stanu nieświeskiego (mirskiego również) zamku mało aktualnym, gdyż napisanym na progu dobiegającej końca kilkuletniej jego gruntownej rewaloryzacji. Trochę ważnych faktów dotyczących przeszłości tego miasta znajduje się też w polskich encyklopediach. Ale nawet zebrawszy to wszystko razem, dostrzeżemy sporo  sprzeczności i niejasności. Przez lata sądzono bowiem, że miasto jest o wiele starsze i było ośrodkiem osobnego księstwa. Taka informacja znajduje się m.in. w przedwojennej Encyklopedii Powszechnej Gutenberga i w Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN.

W końcu XX wieku Nieśwież przygotowywał się nawet do obchodów swojego 770- lecia, gdy historycy natrafili na najstarszą pisaną o nim informację, datowaną dopiero na 1446 rok, a więc odmładzającą go o dwa i pół wieku. A prace archeologiczne potwierdziły, że miasto powstało nie wcześniej niż w XV w. Uczeni przyjmując wcześniej rok 1223 jako pierwszą wzmiankę o jego istnieniu oparli się bowiem na zapisie o śmierci w tym roku, 31 maja w bitwie z Połowcami nad rzeką Kałką (obecnie w obwodzie donieckim na Ukrainie), ks. Jurija Nieświeskiego. Był to błąd, gdyż zapiski dotyczyły najprawdopodobniej księcia z Nieświeża pod Łuckiem w ówczesnym księstwie Halicko-Wołyńskim.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij