Angkor Thom
Pałac Bogów, czyli Niebo

Ta świątynia w dawnej stolicy Królestwa Khmerów nosi niezwykła nazwę: Phimeanakas. Pochodzi ona od dwu słów w sanskrycie: Vimana i Akasha, co znaczy zarówno Pałac Boga jak i Niebo.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Angkor Thom. Pałac Bogów, czyli Niebo
Jest to trzypoziomowa świątynia o kształcie piramidy, zbudowana na planie prostokąta. Całość 12 metrów wysokości. ?Ukoronowana? była wieżą ? prasatem z kopułą pokrytą złotem i takąż iglicą na szczycie.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na terenie Wielkiego Miasta ? Angkor Thom jest niezwykle interesująca świątynia. Podobnie jak sanktuarium Baphuon starsza od większości budowli ostatniej stolicy Królestwa Khmerów.

Stoi ona między tym sanktuarium oraz ruinami pałacu królewskiego i nosi niezwykła nazwę: Phimeanakas.  Pochodzącą od dwu słów w sanskrycie: Vimana i Akasha, co znaczy zarówno Pałac Boga jak i Niebo.

Ślady niedawnej konserwacji

Nie wiadomo, czy wzniesiono ją w czasach króla Rajendrawarmana II czy Suryawarmana I. Niedawno, w latach 2007-10 ? czytam na tablicy informacyjnej ? była konserwowana we współpracy z UNESCO przez Czechów, za środki Republiki Czeskiej. Jest to trzypoziomowa świątynia o kształcie piramidy, zbudowana na planie prostokąta 36 x 28 m. Wyższy poziom jest mniejszy, ma 30 x 23 m, a całość 12 metrów wysokości. ?Ukoronowana? była wieżą ? prasatem z kopułą pokrytą złotem i takąż iglicą na szczycie.

Po schodach na szczyt

W przeciwległych narożnikach pierwszego tarasu stoją kamienne lwy. ?Pilnują? one również dosyć stromych i w nienajlepszym stanie schodów prowadzących na górę. Ludzie z lękiem wysokości lub przestrzeni nie powinni po nich wchodzić, gdyż zwłaszcza zejście może okazać się dla nich bardzo trudne. Na górze znajduje się kamienna galeria z piaskowca, a  ściślej jej ruiny z otworami okien i drzwi. Otaczała ona w przeszłości wspomnianą wieżę ? prasat. Jej fundament znajduje się  także na tym, trzecim tarasie.

Stara legenda

Ze świątynią tą związana jest stara hinduska legenda adaptowana w Królestwie Khmerów. Opowiada ona o związku króla z dziewczyną o korpusie węża Naga. Każdej nocy, gdy władca udawał się do swojej żony lub konkubin, musiał szukać Nagini. O ile jej nie mógł znaleźć, była to zapowiedź nieszczęść dla kraju. Rzeczywiście potężne państwo zajmujące ogromny obszar południowo ? wschodniej Azji, przetrwało tylko niewiele ponad pięć wieków.

Wielkość

Wielkość Angkoru zapoczątkował Jaywarman II (802-850) ogłaszając się królem-bogiem. Uważał się, podobnie jak i jego następcy, za ziemską inkarnację boga Wisznu. Okresami świetności Królestwa Khmerów były rządy od Yaśowarmana (przełom IX i X w) do Suryawarmana II (1113-1150). Po jego śmierci Czamowie splądrowali w 1177 r. Angkor Wat. Potęgę kraju zdołał jeszcze przywrócić Jayawarman VII (1281-1219). To za jego panowania królestwo obejmowało także ziemie obecnej Birmy, Laosu, Malezji i Wietnamu.

Upadek

W końcu XIII w. rozpoczął się powolny upadek tego imperium. Jedną z istotnych przyczyn był upadek wierzeń hinduistycznych i rozszerzanie się buddyzmu. W połowie XIV syjamskie królestwo Ajutthai kilkakrotnie splądrowało Angkor, grabiło regalia i uprowadzało wielu jeńców. A później, ujmując dzieje w uproszczeniu, było już tylko gorzej. Podział państwa i jego schyłek od połowy XV w. Przyjęcie w 1863 roku protektoratu Francji, lata II wojny światowej z najazdem Syjamu, walka o niepodległość zakończona w 1953 roku uzyskaniem niepodległości.

I czasy najnowsze

Wkrótce nadeszły lata wojny amerykańsko-wietnamskiej z nalotami bombowców B-52 na wietnamskie obozy w Kambodży. Po nich krwawe lata rządów (1975-1998) Czerwonych Khmerów. Wreszcie, praktycznie dopiero od progu XXI wieku, stopniowe odradzanie się oraz odbudowa kraju. Dolina Angkoru oraz zachowane w niej zabytki z okresu świetności Królestwa Khmerów stały się jednym z najcenniejszych i najciekawszych regionów turystycznych nie tylko tego regionu Azji.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij