Czechy
Mniej znane zegary astronomiczne

Zegary astronomiczne można podziwiać w wielu miastach na całym świecie. W zasięgu zwykłych polskich turystów jest kilka kuriozalnych zegarów astronomicznych, które na pewno warto obejrzeć.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: ARO (główne) oraz Dqd, Michal Maňas, Adam Fogl /Wikimedia
Czechy. Mniej znane zegary astronomiczne
Jeśli spytamy kogokolwiek w środkowej Europie, gdzie można obejrzeć orloj, to najpewniej usłyszymy, że w Pradze.
  • Czechy. Mniej znane zegary astronomiczne
  • Czechy. Mniej znane zegary astronomiczne
  • Czechy. Mniej znane zegary astronomiczne
  • Czechy. Mniej znane zegary astronomiczne
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zegary astronomiczne (tzw. orloje) są w Czechach popularne i cieszą się wielkim zainteresowaniem turystów.

Praski orloj jest jednym z wielu magnesów, przyciągających corocznie szerokie rzesze turystów do metropolii Czech. Taki stan rzeczy poskutkował tym, że jeśli spytamy kogokolwiek w środkowej Europie, gdzie można obejrzeć orloj, to najpewniej usłyszymy, że w Pradze. Niewielu bowiem wie, że nie tylko Praga ma swój orloj. Zegary astronomiczne można podziwiać w wielu miastach na całym świecie. W zasięgu zwykłych polskich turystów jest kilka kuriozalnych zegarów astronomicznych, które na pewno warto obejrzeć. Nie będziemy marnowali czasu na orloj praski, bo o nim wie każdy dzieciak.

Brno

Na pewno niewielu Polaków obejrzało futurystycznie wyglądający orloj w Brnie. Prawdę mówiąc technicznie nie jest to zegar astronomiczny, lecz zegar wielofunkcyjny. Autorami są rzeźbiarze Oldřich Rujbr oraz Petr Kameník. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w 2010 r. Interesującym jest fakt, że mimo iż jest to zegar, nie można z niego odczytać, która jest godzina. To jednak wcale nie przeszkadza tłumom chętnych, wyczekujących przy jednym z czterech otworów na godz. 11, bo wtedy z ?brnieńskiego falusa? wypada szklanna kuleczka, którą szczęśliwiec może sobie zabrać jako pamiątkę.

Ołomuniec

Mniej okazałym i znanym w stosunku do praskiego, jest orloj w Ołomuńcu (Olomouc). Wcale to jednak nie znaczy, że nie warto go obejrzeć. Wręcz przeciwnie. Pochodzi z XV stulecia i z figurami w stylu socrealizmu jest to jeden z niewielu heliocentrycznych zegarów astronomicznych na świecie.

Kryštofovo Údolí

W Czechach można zobaczyć także kuriozalne miniatury zegarów astronomicznych w miejscach, gdzie nikt by się tego nie spodziewał. Jednym z takich uroczych miejsc jest wioska Kryštofovo Údolí (70 km na zachód od Szklarskiej Poręby). Tutejszy orloj rustykalny zrobił w budynku wiejskiego transformatora miejscowy kolekcjoner ludowych szopek bożonarodzeniowych Pan Martin Chaloupka w 2008 r.  Tak naprawdę wszystkie funkcje zegara astronomicznego posiada dopiero od 2011 r. Wiejski orloj stoi naprzeciwko kościoła i bardzo ładnie się prezentuje. Działa codziennie od godz. 8 do 22. Ruch apostołów można oglądać zawsze o pełnej godzinie. Można tutaj zwiedzić muzeum szopek (otwarte w soboty i niedziele), obejrzeć przepiękny kamienny wiadukt kolejowy oraz pobliski zabytek techniczny, jakim jest długi na 815 metrów ?tunel ještědský?.

Ohníč

W Czechach można znaleźć również domorosłych artystów rzeźbiarzy, u których forma przerasta niekiedy treść. Do takich należy na pewno niejaki Pan Jakub Šimon z miejcowości Ohníč w pobliżu miasta Teplice. Swój pseudoorloj umieścił twórca ludowy na własnym domu i zatem każdy chętny może podziwiać dzieło w stylu kapitalistycznego baroku. Ciekawych tematu zainteresuje informacja, że zamiast skomplikowanych mechanizmów zegarowych, jako napędu do obracania nagich figurek Adama i Ewy artysta użył silnika do wycieraczek samochodowych.

Specjalne podziękowania dla Pana Dyrektora Romana Gallo z firmy vlmedia.cz za łaskawe udzielenie zgody na opublikowanie zdjęcia Pana Jakuba Šimona z jego niesamowitym orlojem.

Dodano: 12 czerwca 2017; Aktualizacja 25 listopada 2018;

Zajrzyj na te strony:

  • tu można zobaczyć, jak działa orloj na wsi, w miejscowości Kryštofovo Údolí

 

Komentarze: 1

    stefa34, 19 czerwca 2017 @ 11:55

    Taki zwariowany nowy, nowoczesny albo… nowomodny orloj znajduje się również w miejscowości Stara Bystrica na Słowacji. Prawie po sąsiedzku, na Kysucach.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij