Meksyk
Narodowe Muzeum Antropologii

Są tu znaleziska archeologiczne w układzie chronologicznym, przedstawiające rozwój historyczny Mezoameryki. Od obecnego Meksyku północnego aż po Honduras i Salwador. Następnie dzieje poszczególnych meksykańskich kultur.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Meksyk. Narodowe Muzeum Antropologii
Muzeum prezentuje poszczególne kultury prekolumbijskie. Zwiedzanie go stanowi więc wspaniałą lekcję ich dziejów.
  • Meksyk. Narodowe Muzeum Antropologii
  • Meksyk. Narodowe Muzeum Antropologii
  • Meksyk. Narodowe Muzeum Antropologii
  • Meksyk. Narodowe Muzeum Antropologii
  • Meksyk. Narodowe Muzeum Antropologii
  • Meksyk. Narodowe Muzeum Antropologii
  • Meksyk. Narodowe Muzeum Antropologii
  • Meksyk. Narodowe Muzeum Antropologii
  • Meksyk. Narodowe Muzeum Antropologii
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Półwiecze działalności obchodzi w bieżącym (2014) roku światowej sławy meksykańskie, stołeczne Narodowe Muzeum Antropologii ? Museo Nacional de Antropologia. Otwarte w 1964 roku szczyci się przebogatymi zbiorami meksykańskich kultur prekolumbijskich.

Będąc w Cuidad de Mexico warto wygospodarować trochę czasu aby je zwiedzić. Zarówno ze względu na klasę jego zbiorów, jak i nowoczesną architekturę. W niej najsławniejszy jest ogromny betonowy dach o rozmiarach 11 na 84 metry, pokrywający część wewnętrznego patio. Wsparty tylko na jednym słupie nośnym pokrytym płaskorzeźbami w bazalcie. Będącym zarazem? fontanną zraszającą powietrze w upalne dni. Jest to prawdopodobnie nadal największa na świecie tak ogromna betonowa płaszczyzna utrzymywana na jednej podporze. Z patio są wejścia do 12 sal sal wystawowych na parterze oraz kolejnych na piętrze.

Prekolumbijskie kultury

W trzech pierwszych wprowadzających wystawione są znaleziska archeologiczne w układzie chronologicznym, przedstawiające rozwój historyczny Mezoameryki. Od obecnego Meksyku północnego aż po Honduras i Salwador. Następnie dzieje poszczególnych meksykańskich kultur. W kolejnych okres przed-klasyczny, od około 1700 roku p.n.e., i pochodzaca z niego ceramika, w tym figurki. Dalej zaś poszczególne kultury. Teotihuacánu (II-VIII w. n.e.) z tego azteckiego miasta i jego okolic.Z monumentalntymi kamiennymi posągami oraz odkopanymi detalami architektonicznymi. Największa i najbogatsza jest Galeria Azteków, w ktorej zobaczyć można slynny Kamień Słońca mylony czesto ze wzglęu na kształt, rozmiary oraz wykute na nich znaki, z Kalendarzem Majów. A także wielkie rzeźby kamienne i mniejsze z polerowanego obsydianu, tarcze wykonane ze skór zwierząt i piór ptaków, obiekty kultu oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Kolejno Tolteków słynnych ze sztuki wojennej, także z ogromnym kamiennym posągiem wojownika zwanego Atlantem. Kultury Oaxaca ? dwu wielkich ludów tego obszaru: Zapoteków i Misteków, z ekspozycją m.in. polichromowanej ceramiki, ozdob i bizuterii. W sali prezetującej znaleziska na wybrzezu Zatoki Meksykańskiej stoją m.in. ogromne kamienne głowy preklasycznej kultury Olmeków (1200-600 r. p.n.e) oraz wykonywane przez nich w kamieniach mniejsze głowy i figurki. Obok zaś pozostalości po Totonakach, ktorzy wytwarzali m.in. charakterystyczne ?jarzma? o ciągle nieznanym przeznaczeniu. Oraz po Huastekach uznawanych za najdoskonalszych w tamtych czasach wytwórcach ceramiki z gliny oraz ozdob i innych przedmiotów z kości i muszli.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 21 stycznia 2014; Aktualizacja 25 stycznia 2014;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij