Worocewicze
Galeria Napoleona Ordy

Wiele prac prezentowanych jest obecnie w Galerii Napoleona Ordy w Worocewiczach. Dom rodzinny artysty nie zachował się. Jego widok znany jest tylko z akwareli z 1860 roku. Ale ostatnio zbudowano dworek oraz otwarto w nim muzeum.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Worocewicze. Galeria Napoleona Ordy
Od 1860 r., gdy utrwalił na papierze rodzinny zespół dworsko-parkowy, jego pasją stało się rysowanie Kresów, a później również innych stron kraju
  • Worocewicze. Galeria Napoleona Ordy
  • Worocewicze. Galeria Napoleona Ordy
  • Worocewicze. Galeria Napoleona Ordy
  • Worocewicze. Galeria Napoleona Ordy
  • Worocewicze. Galeria Napoleona Ordy
  • Worocewicze. Galeria Napoleona Ordy
  • Worocewicze. Galeria Napoleona Ordy
  • Worocewicze. Galeria Napoleona Ordy
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Białorusini uważają go za swojego rodaka. My za polskiego rysownika, muzyka i kompozytora. I nie ma w tym sprzeczności. Należy on bowiem do dziedzictwa kulturalnego obu naszych narodów.

Napoleon Orda, a ściślej Napoleon ? to imię otrzymał po Bonapartem ? Mateusz Tadeusz Orda herbu Orda urodził się 11 lutego 1807 roku w majątku Worocewicze (??????????) koło Janowa Poleskiego. Obecnie jest to rejonowe miasto Iwanowo (???????). Zmarł 26 kwietnia 1883 roku w Warszawie, ale pochowano go poleskim Janowie. W rodzinnym dworze z XVIII w. spędził zarówno dzieciństwo, jak kilka lat po ogłoszonej przez cara Aleksandra II w 1856 r. amnestii dla polskich powstańców listopadowych.

Na emigracji

Całe życie bowiem był polskim patriotą. Uczył się, i ukończył tam szkołę, w Świsłoczy koło Grodna. Od 1823 roku studiował matematykę na Uniwersytecie Wileńskim, ale jej nie ukończył, gdyż został na ponad rok aresztowany za działalność w nielegalnej organizacji studenckiej. Walcząc w powstaniu listopadowym odznaczony został, za bohaterstwo wykazane w bitwie pod Kockiem, złotym krzyżem Virtuti Militari i awansowany do stopnia kapitana. Po upadku powstania wyemigrował i w 1833 roku osiadł w Paryżu, gdzie zaprzyjaźnił się z Fryderykiem Chopinem. Pobierał u niego oraz Franciszka Liszta naukę gry na fortepianie i kompozycji. Komponował polonezy, mazurki, walce i nokturny. Równocześnie uczył się rysunku u francuskiego pejzażysty Pierre?a Girarda. Podczas licznych podróży po Francji, Anglii i Szkocji, Belgii, Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, a także północnej Afryce, malował i rysował pejzaże tamtejszych miast oraz obiekty architektoniczne. Aktywnie uczestniczył w życiu Wielkiej Emigracji. Po carskiej amnestii wrócił do rodzinnych Worocewicz na 6 lat. Później pracował jako guwerner w domu gen. Adama Rzewuskiego w Wierzchowni na Ukrainie.

Krajobrazy Rzeczypospolitej

Od 1860 r., gdy utrwalił na papierze rodzinny zespół dworsko-parkowy, jego pasją stało się rysowanie polskich Kresów, a później również innych stron rozdartego przez zaborców kraju. Na Wołyniu, Podolu i w innych regionach Ukrainy. Na Białorusi, Litwie, Żmudzi i w Inflantach. W Galicji, Poznańskim, dawnych Prusach Królewskich oraz w Królestwie Polskim.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 11 lipca 2015; Aktualizacja 20 lipca 2015;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij