Busov
Najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim

To naprawdę ostre podejście: na czterech kilometrach trzeba pokonać 500 metrów różnicy poziomów? Po obu stronach ścieżki całe łąki czosnku niedźwiedziego: właśnie zaczynał się czas kwitnienia.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Busov. Najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim
Na szczycie stoi krzyż, drogowskazy, tablica informacyjna. Widoków nie ma, bo wierzchołek zarośnięty.
 • Busov. Najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim
 • Busov. Najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim
 • Busov. Najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim
 • Busov. Najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim
 • Busov. Najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim
 • Busov. Najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim
 • Busov. Najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim
 • Busov. Najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Busov (1002 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Beskidu Niskiego. Wznosi się po słowackiej stronie i jest kulminacją niewielkiego pasma górskiego, znajdującego się na południe od głównego grzbietu granicznego.

Na Busov można wejść szlakiem na dwa sposoby, z dwu miejscowości: Cigeľka (Cigielka) i Gaboltov. Wybraliśmy podejście z Cigielki, bo krótsze (choć znacznie bardziej strome), a poza tym od Gaboltova już kiedyś podchodziliśmy? Pętelka raczej nie wchodziła w grę, bo na chaszczowanie nie byliśmy gotowi, a łojenie asfaltową drogą łączącą te dwie miejscowości w upalny dzień nie było kuszącym pomysłem.

W cygańskiej osadzie

Szlak opuszcza drogę tuż przed wsią (podjechaliśmy od strony Gaboltova). Tu chcieliśmy zostawić samochód. Najchętniej pod ludzkim okiem, ale?  skraj wsi zajmuje osada cygańska. To zwykła rzecz w tej części Słowacji ? osiedla romskie znajdziemy prawie w każdej miejscowości. Od razu otoczyły nas pytające o pieniądze dzieciaki, dorośli przystawali spoglądając na nas ze zdziwieniem i pytając o cel naszej wycieczki. ? Na Busov ? odrzekliśmy zakładając buty. Lustracja samochodu pokazała, ze nic cennego w nim nie ma. Zostawiliśmy go więc na centralnym placyku, pod kapliczką i życzliwą opieką miejscowych. Nie będę zmyślać, że bez obaw. Ale stał bezpiecznie.

Całe pola niedźwiedziego czosnku

Drogowskaz pokazał nam: Busov ? 2 godziny. Szlak z początku łagodnie prowadził skrajem jaru otwierając widok na wspomnianą osadę: na nędznych dachach anteny satelitarne, w jarze? takiego śmietniska dawno już nie widziałam. Niech za komentarz wystarczą zdjęcia. Na granicy lasu ścieżka gwałtownie zaczęła się wspinać. To naprawdę ostre podejście: na czterech kilometrach trzeba pokonać 500 metrów różnicy poziomów?  Po obu stronach ścieżki całe łąki czosnku niedźwiedziego: właśnie zaczynał się czas kwitnienia. Czosnkowy zapach towarzyszył nam na sam grzbiet. Roślina ta, doskonała w wiosennej turystycznej kuchni i posiadająca ? jak zwykły czosnek ? właściwości lecznicze, objęta jest Polsce od 2004 r. ochroną gatunkową. A na Słowacji? Chyba nie. Zresztą obecność czosnku była dla nas dużym zaskoczeniem. Rośnie on co prawda i w naszym Beskidzie Niskim, ale we wschodniej jego części, w tej  ? po prostu go nie ma.

Termometr na szczycie

Z górą, odpoczywając, zmagaliśmy się półtorej godziny. Szybciej niż sugerował drogowskaz. Termometr na szczycie wskazywał 25 stopni. Był, wisiał na drzewie ponad skrzynką na księgę pamiątkową; wpisaliśmy się, a jakże.  Na szczycie stoi krzyż, drogowskazy, tablica informacyjna. Wyczytałam, że na tej górze, najwyższej w okolicy, mieszkły kiedyś olbrzymy? i że czarownice spotykały się tu ze swym mocodawcą Lucyferem? Widoków nie ma, bo wierzchołek zarośnięty. W prześwicie między drzewami na północy, w dolinie,  można jednak zobaczyć charakterystyczny schodkowaty kształt sanatorium Biawena w Wysowej.

Warto wiedzieć

* Najwyższym szczytem polskiej części Beskidu Niskiego jest Lackowa ?  997 m n.p.m.
* W miejscu, gdzie droga z Cigielki i Gaboltova dochodzi do szosy Poprad-Bardejów jest ?motorest?. Można zjeść, całkiem smacznie. Ładny stąd widok na masyw Busova.
* Najbliższe samochodowe przejścia graniczne są w Koniecznej i Muszynce. Ale można przejść tu po prostu przez góry.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 2

  vers, 15 czerwca 2012 @ 07:40

  Cyganie gęsto zasiedlają wschodnią Słowację. prawie w każdej miejscowości jest ich osiedle, nie da się inaczej nazwać – slumsy. Kto tam już trafi, trudno mu się oprzeć uprzedzeniom.To zjawisko, którego my praktycznie już nie znamy.Gdy ja znalazłem się w takim cygńskim osiedlu,obskoczyłu mnie dzieciaki a dorośli spoglądali niechętnie z daleka, czułem niepokój, choć wiem, że pewnie niesłusznie.

  ~nick, 19 czerwca 2019 @ 14:49

  Start z Wysowej. Przełęcz Cigielka. Można zrobić ładną pętle, drogą leśną ( asfaltową, bez samochodów) od Cigielki powoli piąć się w górę, aż do szlaku wychodzącego z Gaboltova. Następnie tym szlakiem, potem drogą do niedawnego wyrębu ( piękny widok na południe), dalej drogą na szczyt. Zejść potem szlakiem na Cigielkę. Powrót ciekawszy : łąkami do Wyżnego Twarożca ( niby jest szlak, ale lepiej iść górą, bo zagrody krów). Z Wyżnego Twarożca przez przełęcz drogą leśną do Blechnarki.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij