Angkor Wat
Największa sakralna budowla na świecie

To budząca do dziś zachwyt perła architektury o mistrzowskiej perspektywie oraz proporcjach. Każdy kolejny taras ? poziom świątyni ? jest dwa razy wyższy od poprzedniego. Centralna wieża wznosi się 42 metry ponad górny taras. Zwiedzający mają wrażenie, że oglądają piramidę.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Angkor Wat. Największa sakralna budowla na świecie
Rozmiary i proporcje, to tylko jedne z kilku źródeł sławy Angor Wat. Nie mniej ważnym, chyba jeszcze ważniejszym są kamienne zdobienia.
  • Angkor Wat. Największa sakralna budowla na świecie
  • Angkor Wat. Największa sakralna budowla na świecie
  • Angkor Wat. Największa sakralna budowla na świecie
  • Angkor Wat. Największa sakralna budowla na świecie
  • Angkor Wat. Największa sakralna budowla na świecie
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jest to podobno największa budowla sakralna świata, a zarazem jeden z cudów architektury.

Angkor Wat pierwotnie nazywana była Brah Bishnulok lub Vrah Visnuloka, co znaczy Święta Siedziba Wisznu. Jemu bowiem, Najwyższemu Zbawicielowi ? najważniejszemu z bogów hinduistów, mającemu swoją boską inkarnację Sziwę oraz ziemską Ramę, dedykował ją khmerski król Surjawarman II. Wzniósł ten niezwykły kompleks w latach 1113-50, także jako swoje mauzoleum. Nie dożył jednak zakończenia budowy. Dodam, że władca ten, noszący oficjalny tytuł króla-boga uważał się również za ziemską reinkarnację Wisznu. A jako miejsce jego spoczynku Angkor Wat zbudowany został wbrew hinduistycznym kanonom: z głównym wejściem nie od wschodu, lecz zachodu. Bo przecież to tam, gdzie codziennie znika słońce, znajdował się mityczny świat zmarłych.

Gigantyczne założenie

Ten ogromny kompleks zlokalizowano na południowo-wschodnim krańcu miasta Yashodharapury, ówczesnej stolicy średniowiecznego Królestwa Khmerów. Wzniesiono go z rozmachem, jakich niewiele było w historii ludzkości. Według szacunków uczonych, przy budowie tej pracowało  około 100 tysięcy niewolników. Liczba użytych kamiennych bloków porównywana jest z piramidą Cheopsa. Kamienne budowle miały objętość blisko 350 tys. metrów sześciennych, zaś dodatkowe około 100 tys. metrów sześciennych ? nie zachowane do naszych czasów obiekty drewniane. Na powierzchni210 hektaróww obrębie murów zmieściła się nie tylko wielka świątynia oraz pomieszczenia dla jej kapłanów i obsługi, ale również siedziba króla i jego dworu ? łącznie około 20 tys. ludzi.

Sztuka proporcji

Powstała budząca do dziś zachwyt perła architektury o mistrzowskiej perspektywie oraz proporcjach. Każdy kolejny taras ? poziom świątyni ? jest dwa razy wyższy od poprzedniego. Nad całością góruje pięć prasatów ? wież przypominających kształtem kwiat lotosu. Centralna, najwyższa, wznosi się 42 metry ponad górny taras, a jej wierzchołek znajduje się na wysokości 65 mponad otaczającym ją terenem. Zwiedzający mają wrażenie, że oglądają piramidę.

Niebiańskie tancerki i tysiąc Buddów

Rozmiary i proporcje, to tylko jedne z kilku źródeł sławy Angor Wat. Nie mniej ważnym, chyba jeszcze ważniejszym są kamienne zdobienia. Tylko na pierwszym poziomie około800 metrówbieżących o ponad 2 metrowej wysokości płaskorzeźb przedstawiających sceny z hinduskiej mitologii oraz życia króla-fundatora. Wizerunków wykutych w świątyni apsar ? niebiańskich tancerek, doliczono się ponad 1,5 tysiąca. Na krużganku pierwszego poziomu w jednym z pomieszczeń były tak liczne posągi Oświeconego, że dotychczas nazywane jest ono Salą Tysiąca Buddów. Świątynia z hinduistycznej przekształciła się z czasem w buddyjską. Wówczas to na nowe potrzeby zamurowano część drzwi prowadzących do niektórych pomieszczeń. Gdy w 1908 roku archeolodzy ponownie otworzyli je na południowym przejściu, to znaleźli dwa duże płaty złota oraz przysypane piaskiem cztery mniejsze z dwoma białymi szafirami. Był to, nawiasem mówiąc, jedyny skarb znalezionych w świątyni przez uczonych.

Warto wiedzieć

Najsławniejsza kambodżańska świątynia jest symbolem kraju i elementem jego flagi narodowej.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij