Paryż
Na dworcu, czyli w Muzeum Orsay

W 1898 r. Spółka Kolejowa Paryż-Orlean zaproponowała architektowi Wiktorowi Laloux wykonanie projektu nowego dworca kolejowego. Na Wystawę Światową w 1900 r. Gare d?Orsay był już gotowy. Teraz jest tu muzeum. Podobno najpiękniejsze w Europie.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Paryż. Na dworcu, czyli w Muzeum Orsay
Aby dostać się do muzeum należy odczekać w sporej kolejce. Następnie każdy wchodzący bardzo dokładnie zostaje ?prześwietlony?. Po tej odprawie można dopiero wchodzić do wnętrza. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to przepiękny zegar na ścianie.
  • Paryż. Na dworcu, czyli w Muzeum Orsay
  • Paryż. Na dworcu, czyli w Muzeum Orsay
  • Paryż. Na dworcu, czyli w Muzeum Orsay
  • Paryż. Na dworcu, czyli w Muzeum Orsay
  • Paryż. Na dworcu, czyli w Muzeum Orsay
  • Paryż. Na dworcu, czyli w Muzeum Orsay
  • Paryż. Na dworcu, czyli w Muzeum Orsay
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Podobno jest to najpiękniejsze muzeum w Europie. Leży na lewym brzegu Sekwany.

W 1870 r. stał w tym miejscu gmach Najwyższej Izby Kontroli. Został on zniszczony w czasie Komuny. W 1898 r. Spółka Kolejowa Paryż-Orlean zaproponowała architektowi Wiktorowi Laloux wykonanie projektu nowego dworca kolejowego. Na Wystawę Światową w 1900 r. Gare d?Orsay był już gotowy.

Powstała budowla halowa, która miała 135 m długości i 40 m szerokości. Przykryta była metalową strukturą od zewnątrz i pokryta stiukami o jasnej barwie. Wewnątrz mieściło się 16 peronów, restauracje i luksusowy hotel na 400 miejsc noclegowych. Dworzec został zamknięty w 1939 r. i od tego czasu niszczał. Dopiero w 1973 utworzono tu muzeum sztuki z okresu od Drugiego Cesarstwa aż do początków kubizmu. Brakowało bowiem ?czegoś? pomiędzy Luwrem ze sztuką dawnych epok, a sztuką współczesną, która znalazła miejsce w Centrum Pompidou. Projekt modernizacji wnętrza dworca powierzono włoskiej architekt, pani Gae Aulenti.

Na powierzchni około 45 tys. m. kw. zebrano ponad 4 tys. eksponatów ze wszystkich dziedzin twórczości artystycznej. Na dole zorganizowano wystawę zbiorów malarstwa, rzeźby i sztuk zdobniczych z lat 1850-1870. Są tu dzieła Delacroix, Maneta, Puvisa de Chavannesa, Gustawa Moreau i innych. Na piętrze znajdziemy malarstwo impresjonistów: Moneta, Reinora, Degasa i innych. Są tu również postimpresjoniści reprezentowani przez dzieła Seurata, Signaca, Gauguina, Van Gogha? Na półpiętrze wyeksponowano dzieła z lat 1870-1914 oraz sztukę okresu III Republiki.

Aby dostać się do muzeum należy odczekać w sporej kolejce. Następnie każdy wchodzący bardzo dokładnie zostaje ?prześwietlony?. Po tej odprawie można dopiero wchodzić do wnętrza. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to przepiękny zegar na ścianie. Kolejność zwiedzania jest obojętna, jednak dobrze jest obrać sobie jeden kierunek.

Jak w każdym muzeum paryskim tak i tutaj jest wiele ławeczek, na których można odpocząć. Na obu poziomach znajdują się kawiarnie i restauracje. Na górze  jest również taras widokowy, a wejście płatne. W muzeum można wypożyczyć (odpłatnie) kasety oraz słuchawki i zwiedzać za ich pomocą. Niestety, nie ma kaset w języku polskim.

Dodano: 25 maja 2010; Aktualizacja 25 marca 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij