Eisenach
Marcin Luter na zamku Wartburg

Wszystko wskazuje na to, że Luter znał szczegóły akcji i się na nią zgodził. Na zamku przebywał zupełnie anonimowo jako junkier (rycerz) Jörg (Jerzy). By wyglądać jak szlachcic zapuścił brodę, długie włosy, nosił szlacheckie szaty i miecz...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Eisenach. Marcin Luter na zamku Wartburg
O wpływie Marcina Lutra na niemiecką kulturę opowiada, czynna jeszcze do 5 listopada 2017 r., wystawa rocznicowa pod nazwą Luter i Niemcy.
 • Eisenach. Marcin Luter na zamku Wartburg
 • Eisenach. Marcin Luter na zamku Wartburg
 • Eisenach. Marcin Luter na zamku Wartburg
 • Eisenach. Marcin Luter na zamku Wartburg
 • Eisenach. Marcin Luter na zamku Wartburg
 • Eisenach. Marcin Luter na zamku Wartburg
 • Eisenach. Marcin Luter na zamku Wartburg
 • Eisenach. Marcin Luter na zamku Wartburg
 • Eisenach. Marcin Luter na zamku Wartburg
 • Eisenach. Marcin Luter na zamku Wartburg
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Staję na punkcie widokowym przed wejściem do zamku Wartburg, z którego potężna twierdza prezentuje się niezwykle okazale. Spoglądam na groźne mury i znów powracają słowa piosenki Jacka Kaczmarskiego, które towarzyszyły mi przez cała drogę do Eisenach:

W zamku Wartburg, na stromym urwisku
(Te niemieckie przepaście i szczyty)
Wbrew mej woli, a gwoli ucisku
Wyniesiony pod boskie błękity
Pismo święte z wszechwładnej łaciny
Na swój własny język przekładam (?)

Wszystko powiedziane. Zamek rzeczywiście stoi na wysokim urwisku ponad Eisenach. Ale z przepaściami i szczytami poeta trochę przesadził. Wokół rozciągają się łagodne, porośnięte lasami wzgórza Lasu Turyńskiego (Thüringer Wald), którego najwyższe wzniesienia nie przekraczają tysiąca m n.p.m. Ale co tam?

Niepokorny banita

Gdy Marcin Luter upublicznił swoje tezy, szybko znajdował zwolenników. Był świetnym, mówcą, błyskotliwym kaznodzieją. Jego pomysły na oszczędną organizację kościoła spotkały się z reakcją papieża: pod groźba ekskomuniki miał zrezygnować ze swoich poglądów. Zaniepokoił się też cesarz Karol V Luksemburski: wezwał niepokornego zakonnika do Wormacji (Worms), gdzie odbywał się sejm Rzeszy. Wszystko na próżno, Luter swoich tez odwołać nie chciał. Cesarz jednak ? dotrzymując słowa ? zezwolił mu na bezpieczny powrót do Wittenbergi. Co jednak potem, gdy list żelazny straci ważność? Tego obawiali się wszyscy sympatycy kaznodziei.

Przebiegły plan

Gdy Marcin Luter wracał z sejmu w Wormacji i wbrew zakazowi głosił kazania gdzie popadło,  4 maja 1521 r., został zatrzymany przez rycerzy elektora saskiego Fryderyka Mądrego i osadzony na zamku Wartburg. Sam Fryderyk był gorliwym katolikiem, ale otwartym na oryginalne myśli. Sprzyjał więc Lutrowi i jego reformatorskim działaniom. Zlecił swoim ludziom, by złapali zakonnika i ukryli w jego dobrach. Gdzie? Legenda mówi, że Fryderyk nie chciał tego wiedzieć, by móc przysiąc, że nie ma pojęcia gdzie znajduje się ekskomunikowany heretyk. Edyktem wormackim skazano Lutra i jego zwolenników na banicję, nikt, pod groźbą gardłowej kary, nie mógł udzielić mu schronienia.

Dla idei i? z nudów

Wszystko wskazuje na to, że Luter znał szczegóły akcji i się na nią zgodził. Na zamku przebywał zupełnie anonimowo jako junkier (rycerz) Jörg (Jerzy). By wyglądać jak szlachcic zapuścił brodę, długie włosy, nosił szlacheckie szaty i miecz, jeździł konno, uczestniczył w polowaniach? Nie czuł się z tym dobrze, był wyraźnie w nieswojej skórze… Ale musiał uczestniczyć w szlacheckich rozrywkach dla niepoznaki.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

  mara, 5 września 2017 @ 23:25

  Luter na zamku Wartburg przetłumaczył Nowy Testament. Po powrocie do Wittenbergi poprawiał jeszcze tekst przy wsparciu Filipa Melanchtona.. Pierwsze wydanie opublikowano we wrześniu w 1522 roku i nazwano Biblią Wrześniową. Nad przekładem Starego Testamentu pracował już cały zespół: Luter, Melanchton, Jan Bugenhagen, Kaspar Cruciger, Justus Jonas i Matthäus Aurogallus i inni. Tekst całej Biblii opublikowano w 1534 roku. Luter stale dopracowywał swój przekład ? za jego życia ukazało się pięć wydań, ostatnie w 1545 roku. To gwoli uzupełnienia.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij