Roulos
Lolei, khmerska świątynia na wyspie

Tutejsze, stojące obok siebie na niezbyt wysokim tarasie ceglane świątynne wieże, czteropoziomowe piramidy ? prasaty ? są bardzo, niemal bliźniaczo, podobne do znajdujących się w pobliskiej świątyni Preah Ko, Świętego Byka. Ale zachowane w znacznie gorszym stanie.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Roulos. Lolei, khmerska świątynia na wyspie
Zespół architektoniczny Lolei zasługuje na zobaczenie jednak przede wszystkim dlatego, że jest najstarszym przykładem świątyni wzniesionej na sztucznej wyspie.
  • Roulos. Lolei, khmerska świątynia na wyspie
  • Roulos. Lolei, khmerska świątynia na wyspie
  • Roulos. Lolei, khmerska świątynia na wyspie
  • Roulos. Lolei, khmerska świątynia na wyspie
  • Roulos. Lolei, khmerska świątynia na wyspie
  • Roulos. Lolei, khmerska świątynia na wyspie
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W zespole siedmiu średniowiecznych budowli khmerskich Roulos jest ciekawa świątynia ? Lolei. Najmniejsza, a zarazem ostatnia zbudowana w mieście Hariharalaya w roku 889, tuż przed przeniesieniem stolicy Państwa Khmerów do Angkoru.

Król Jasowarman I poświęcił ją w 893 roku swojemu ojcu Indrawarmanowi I. Świątynię wzniesiono zaledwie 600 m na północ od Bakongu i w pobliżu świątyni Preah Ko. Dojeżdżam do niej drogą prowadzącą przez groble. W pobliżu jej ruin znajduje się mały współczesny klasztor buddyjski i szkoła dla młodych mnichów.

Tutejsze, stojące obok siebie na niezbyt wysokim tarasie ceglane świątynne wieże, czteropoziomowe piramidy ?  prasaty są bardzo, niemal bliźniaczo, podobne do znajdujących się w pobliskiej świątyni Preah Ko, Świętego Byka. Ale zachowane w znacznie gorszym stanie. Z pierwotnie zaplanowanych sześciu, zbudowano ich tu tylko cztery. Przy czym mury najmniej zrujnowanych podparte są drewnianymi belkami lub częściowo otoczone rusztowaniami. Dobrze natomiast upływ tych już ponad 10 wieków od czasu ich wykonania, zniosły wykute w różowym piaskowcu figury strażniczek i strażników świątyni na ładnie dekorowanym tle, wstawione w nisze w murach wież.

Podobnie dekoracje kwiatowe, z postaciami bóstw oraz stworów na kamiennych portalach drzwi wejściowych do tych świątynnych wież. Zespół architektoniczny Lolei zasługuje na zobaczenie jednak przede wszystkim dlatego, że jest najstarszym przykładem świątyni wzniesionej na sztucznej wyspie. Otoczonej kanałem o bokach 90 x80 metrów, zbierającym wodę deszczową. I stanowi element wynalezionego przez Khmerów systemu jej gromadzenia, a następnie rozprowadzania na pola w porze suchej. A to stało się głównym źródłem późniejszej potęgi khmerskiego imperium.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij