Lanškroun
Tu idąc na plebanię, trafisz do gospody

Ksiądz katolicki, który gra w golfa i dał wyremontować prawie zrujnowane pomieszczenia w budynku probostwa, żeby je potem wynająć jako gospodę, jest w Czechach postrzegany niezwykle pozytywnie.
Tagi:
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Martin Vavřík (główne), Lasy (dolne) / Wikimedia
Lanškroun. Tu idąc na plebanię, trafisz do gospody
Głównym jego zabytkiem w miasteczku jest klasztor, który w XV wieku został przebudowany na zamek.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Lanškroun jest miastem w północno-wschodnich Czechach. Głównym jego zabytkiem jest klasztor, który w XV wieku został przebudowany na zamek, a teraz mieści się tam Muzeum Miejskie.

Lanškroun leży w pobliżu Orlickich Gór, więc turystyka też jest powodem do odwiedzenia tego miasta. Corocznie w pierwszą czerwcową niedzielę odbywa się tutaj festiwal orkiestr dętych pod nazwą ?Pravečkův Lanškroun?. Jednak w ostatnich latach nie z tego powodu miejscowość Lanškroun jest w Czechach słynna i popularna.

Ksiądz zaakceptowany

Wszystko za sprawą dziekana tutejszej parafii, który jest z pewnością najpopularniejszym Polakiem w prawie ateistycznych Czechach. Zibi ? tak tutaj zwracają się do Zbigniewa Czendlika, urodzonego w Brennej koło Cieszyna, który zaraz po skończeniu seminarium w Katowicach wyjechał do Czech. Słynie z tego, że nie nosi koloratki ani sutanny (podobno nie lubi czarnego koloru…). Od początku był lubiany przez parafian. Ale nie tylko. Swoją imponującą i charyzmatyczną osobowością, przyciąga jak magnes do siebie, a tym samym do Kościoła katolickiego szerokie rzesze czeskiej młodzieży. Ksiądz katolicki, który gra w golfa i dał wyremontować prawie zrujnowane pomieszczenia w budynku probostwa, żeby je potem wynająć jako gospodę, jest w Czechach postrzegany niezwykle pozytywnie.

Duchowny, który ma córkę

Sam polski proboszcz w tej kwestii wypowiada się w następujacy sposób: mając świadomość, że mam tylko 300 wiernych, wiedziałem, że wyłącznie z tacy nie zdołam utrzymać parafii. Więc wyremontowałem pomieszczenia w budynku probostwa i wynająłem jako gospodę. Można tu dobrze zjeść i napić się czegoś. W Czechach nigdy nie było dużych problemów z alkoholizmem. A swoją drogą w Nowym Testamencie jest czarno na białym, że msza święta miała początki w gościńcu a uczniowie poznali Jezusa w zwykłej gospodzie…

Zbigniew_Jan_Czendlik_malyJego popularność zaczyna przekraczać granice parafii Lanškrouna. Zapachniało jednak skandalem towarzyskim, kiedy ogłoszono, że ogólnie lubiany katolicki ksiądz nie ma żony, ale ma dziecko i nawet się z tym chwali. Okazało się, że to prawda, ponieważ ks. Czendlik adoptował na odległość osieroconą, biedną indyjską dziewczynkę o imieniu Leena i jako odpowiedzialny ojciec regularnie wysyła uzgodnioną kwotę na jej edukację. To były naprawdę świetne ?ruchy marketingowe? księdza Czendlika.

Gwiazda telewizji

Prawdopodobnie jednak najlepszym przedsięwzięciem był udział w kilku programach czeskiej TV ogólnokrajowej, gdzie zapraszali go medialnie znani przyjaciele. Kierownictwo czeskiej telewizji szybko zorientowało się, że ks. Czendlik, to nietypowa osobowość. Zaproponowano mu prowadzenie własnego talk show i od tego czasu całe Czechy oglądają Zbigniewa Czendlika w programie pt. ?Uchem jehly? (Uchem igły). Dzisiaj jest świetnie rozpoznawalną postacią życia kulturalnego w Czechach (również przez ateistów z krwi i kości…). O tym, że ksiądz Zbigniew Czendlik jest nie tylko niezmiernie popularny, ale że czeski establishment dostrzega w nim również niezaprzeczalny autorytet moralny, świadczy niezbicie fakt, że jest aktualnie wpisany na listę kandydatów do ?Rady ČT? (Czeskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji).

Jak tam trafić

Z Kłodzka kierujemy się na południe przez Międzylesie drogą krajową nr 33 do Czech, przez miejscowość Červená voda do Lanškrouna. Od granicy jest to około 33 km (40 minut jazdy).

Pisałem na podstawie czeskich artykułów w internecie.

Dodano: 16 maja 2017; Aktualizacja 12 listopada 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij