Wilno
Kościelne muzeum w kościele

Najcenniejsza część zbiorów ? kolekcja monstrancji i relikwiarzy ? to część skarbca wileńskiej archikatedry, pozostałe eksponaty przekazane zostały przez inne litewskie kościoły, m. in. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie oraz Nawiedzenia NMP w Trokach.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: CIT Litwy (1), ARO (2)
Wilno. Kościelne muzeum w kościele
Kościół św. Michała Archanioła w Wilnie to także swoiste mauzoleum słynnego litewskiego rodu Sapiehów. Zachowały się w nim rzeźby nagrobkowe o wyjątkowej wartości artystycznej autorstwa znanych artystów.
  • Wilno. Kościelne muzeum w kościele
  • Wilno. Kościelne muzeum w kościele
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W dawnym kościele św. Michała Archanioła na wileńskiej starówce powstało Muzeum Dziedzictwa Kościelnego (Bažnytinio paveldo muziejus). Muzeum przechowuje i prezentuje najstarsze zabytki sakralne na Litwie.

Najcenniejsza część zbiorów ? kolekcja monstrancji i relikwiarzy ? to część skarbca wileńskiej archikatedry, pozostałe eksponaty przekazane zostały przez inne litewskie kościoły, m. in. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie oraz Nawiedzenia NMP w Trokach, lub pochodzą z oryginalnych zbiorów kościoła św. Michała Archanioła. Ekspozycja prezentuje arcydzieła litewskiego złotnictwa, szaty liturgiczne, obrazy i rzeźby o dużej wartości artystycznej oraz oryginalne i rzadkie wytwory chrześcijańskiej pobożności.

Kościół św. Michała Archanioła w Wilnie to także swoiste mauzoleum słynnego litewskiego rodu Sapiehów. Zachowały się w nim rzeźby nagrobkowe o wyjątkowej wartości artystycznej autorstwa znanych artystów. W Muzeum organizowane są także wykłady, koncerty, prezentacje książek, a programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych zapoznają z historią architektury i Kościoła na Litwie oraz sztuką sakralną.

Warto wiedzieć

Wilno, licząca ponad pół miliona mieszkańców stolica Litwy, to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w krajach bałtyckich. W 2009 roku nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i przyciągnęło ponad połowę wszystkich odwiedzających Litwę obcokrajowców. Wileńska starówka zajmuje ponad 300 ha i zaliczana jest do największych w tej części Europy. W 1994 r. Stare Miasto w Wilnie jako zabytkowy zespół budowli zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród ważniejszych zabytków warto zobaczyć przynajmniej kilka z licznych świątyń (kaplicę w Ostrej Bramie, kościół Ducha Św., św. Anny, św. św. Piotra i Pawła, Archikatedrę), Zamek Giedymina wraz z odbudowywanym Zamkiem Dolnym (Pałacem Władców), cmentarz na Rossie czy Uniwersytet Wileński.

 

Komentarze: 1

    witaliska, 26 lipca 2010 @ 13:48

    Słusznie, skoro kościołów za dużo. A pamiętam czasy, kiedy w Wilnie w katedrze było muzeum… plakatu (chyba?), a może sztuki współczesnej. A we Lwowie u dominikanów muzjej religii i ateizma. Muzeum kościelne w kościele podoba mi się jak najbardziej.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij