Ołomuniec
Kolejne odsłony starego zegara

W obecnym wyglądzie zegara dominuje dekoracja mozaikowa Karela Svolinskiego pochodząca z lat pięćdziesiątych XX wieku, w obowiązującym wtedy stylu socrealistycznym. Teraz właściwie w niczym nie przypomina on dawnego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Ołomuniec. Kolejne odsłony starego zegara
Kiedy usunięto pomniki Stalina i Gottwalda, zaczęto się zastanawiać nad przywróceniem poprzednich wersji zegara. Jednak Urząd Ochrony Zabytków nie zdecydował się na zajmowanie zegarem jako zabytkiem historycznym.
  • Ołomuniec. Kolejne odsłony starego zegara
  • Ołomuniec. Kolejne odsłony starego zegara
  • Ołomuniec. Kolejne odsłony starego zegara
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ołomuniec ma swój zegar astronomiczny ? orloj. Znajduje się on w północnej fasadzie ratusza. Umieszczono go w ostrołukowej niszy o wysokości 14 metrów.

W obecnym wyglądzie zegara dominuje dekoracja mozaikowa Karela Svolinskiego pochodząca z lat pięćdziesiątych XX wieku, w obowiązującym wtedy stylu socrealistycznym. Teraz właściwie w niczym nie przypomina on dawnego. Dekoracja składa się z medalionów umieszczonych po bokach niszy. Przedstawiają one prace charakterystyczne dla poszczególnych miesięcy w roku. W łuku niszy jest motyw konnej procesji zwanej w języku czeskim ?Jízda králů?. Na dole umieszczono portrety ukazujące przedstawicieli klasy robotniczej.

Pięćset lat w ratuszu

Zegar ratuszowy zadziwiał już od XV wieku. Legenda mówi o latach 1419-22, jednak archiwa podają czas powstania wnęki pod zegar jako 1474 rok. Niepodważalna wzmianka o zegarze pochodzi z 1519 roku, kiedy to zbudował go mistrz Hanusz. W materiałach archiwalnych nie został jednak ślad o najdawniejszym wyglądzie zegara. Został on odnowiony i usprawniony podczas pierwszej rekonstrukcji w latach 1573-75. W pracach uczestniczył osobisty astronom i lekarz cesarza Maksymiliana II, oraz ołomuniecki zegarmistrz.

Trzy sfery średniowiecznego świata

Zegar przedstawiał wtedy średniowieczne wyobrażenie o budowie świata. Był to gotycki ołtarz skrzydłowy z rzeźbiarskimi i malarskimi dekoracjami. Znajdowały się w nim ruchome figurki z mechanizmami muzycznymi oraz obrazy na drewnie. Świat podzielony był na trzy sfery. Ziemska to kalendarium, gwiezdna to planetarium, a anielska to figury aniołków trzymających pałeczki połączone z kurantami.

Zegarmistrz, ślusarz, matematyk, astronom i jezuita

W czasie wojny trzydziestoletniej zegar był mocno zniszczony. Kolejny remont przypadł na lata 1661-62. Dokonała tego grupa fachowców: zegarmistrz, ślusarz, matematyk, astronom i jezuita. W tym okresie wzbogacono dekoracje malarskie malowidłami ściennymi o tematyce siedmiu sztuk wyzwolonych. Malowidła umieszczono na wewnętrznych powierzchniach wnęki. Dolną część zegara zajmowały tarcze Fabrycjusza z czterema mniejszymi po bokach. Cyferblaty wskazywały kwadranse, pełne godziny planety, znaki dni oraz tzw. nierówne godziny. Dzień w roku wskazywany był na kalendarium przez anioła trzymającego wskazówkę.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

  • film autorki:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij