Iwięcino
Trzy bramy wiodły do kościoła

Kościół został przebudowany w roku 1732 r. po zniszczeniach spowodowanych uderzeniem pioruna. Wtedy to pochylono wieżę w kierunku zachodnim, aby uodpornić ją na silne wiatry zachodnie.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zuzanna Grabska
Iwięcino. Trzy bramy wiodły do kościoła
W murze tym były trzy bramy, odpowiadające każdej z trzech należących do parafii wsi: Iwięcina, Wierciszewa i Bielkowa. Przestrzegano, by mieszkańcy tych wsi korzystali z przynależnych im bram.
  • Iwięcino. Trzy bramy wiodły do kościoła
  • Iwięcino. Trzy bramy wiodły do kościoła
  • Iwięcino. Trzy bramy wiodły do kościoła
  • Iwięcino. Trzy bramy wiodły do kościoła
  • Iwięcino. Trzy bramy wiodły do kościoła
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jadąc z Koszalina do Darłowa drogą nr 203 trafimy na pewno do miejscowości Iwięcino. Warto tu się zatrzymać, by zobaczyć ceglano-kamienny kościół ze spadzistym pokrytym gontem dachem i takąż wysoką wieżą.

Kościół w Iwięcinie pod koniec XIV wieku  zbudowali cystersi z klasztoru w Bukowie Morskim. Najpierw była tu mała drewniana świątynia, wkrótce zastąpiła ją murowana. Kościół został przebudowany w roku 1732 r. po zniszczeniach spowodowanych uderzeniem pioruna. Wtedy to pochylono wieżę w kierunku zachodnim, aby uodpornić ją na silne wiatry zachodnie.

W 1535 roku, kościół przejęli protestanci i gospodarowali tu do 1945 roku. Miejscowość nazywała się wtedy Eventin.

Kościół otacza stary cmentarz, otoczony kamiennym murem. Wiąże się z nim ciekawostka. W murze tym były trzy bramy, odpowiadające każdej z trzech należących do parafii wsi: Iwięcina, Wierciszewa i Bielkowa. Przestrzegano, by mieszkańcy tych wsi korzystali z przynależnych im bram. Przy bramach Wierciszewa i Belkowa odprawiano uroczystości pogrzebowe. Przy należącej do Iwięcina nie, bo zmarłych wyprowadzano z domu.

Wnętrza nie udało mi się zobaczyć ? kościół można zwiedzać w niedziele po mszy (w godz. 9-11), albo poprosić kościelnego lub proboszcza o otwarcie świątyni. Ja byłam w drodze, nie miałam czasu na poszukiwania. Ale chyba warto, bo ? jak przeczytałam na tablicy informacyjnej stojącej obok kościoła ? jest tam ciekawa polichromia na stropie, pochodząca z 1697 roku i przedstawiająca Sąd Ostateczny.  Jest też zabytkowa ambona, ołtarz z 1622 roku przedstawiający Jezusa Dobrego Pasterza, Mojżesza z tablicami Dekalogu oraz scenę Ukrzyżowania. Najstarszy i dzwon w wieży kościoła pochodzi z 1417 roku.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij