Innsbruck
Bergisel – trzecia z Czterech Skoczni

Charakterystyczna 40-metrowa wieża obiektu jest najwyższą budowlą i stała się jednym z symboli Innsbrucka. Z góry roztacza się widok na miasto i otaczające je góry. Obiekt można zwiedzać.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Stanisław Błachnio
Innsbruck. Bergisel – trzecia z Czterech Skoczni
Dwukrotnie (w 1964 r. i w 1976 r.) odbywały się tu olimpijskie konkursy skoków.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Bergisel ? to jedna z czterech turniejowych skoczni. Na niej, zawsze 4 stycznia, konkurują co roku uczestnicy trzecich zawodów cyklu.

Z powodu złej pogody, w ponad prawie sześćdziesięcioletniej historii (zawody odbywają się od 1953 r.) nie odbyły się tylko raz, w roku 2008.

Zasłużona staruszka

Pierwsza tutejsza skocznia została skonstruowana w 1927 roku, a jej rekord ustanowiony na inauguracyjnych zawodach wyniósł  47,5 m. Przebudowano ją wielokrotnie, w tym raz z powodu wypadku: w 1941 r. wieża się zawaliła, gdy zwiedzali ją młodzi piłkarze. Zginęły cztery osoby. Kolejne przebudowy wyznaczały terminy organizowanych tu wielkich zawodów: dwukrotnie Olimpiady (w 1964 r. i w 1976 r.) i mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym (w 1985 r.). Ostatniej przebudowy (a właściwie budowy, bo stary obiekt doszczętnie zburzono) dokonała w roku 2002 architekt z Iraku ? Zaha Hadid, która jako pierwsza kobieta na świecie ważną dla architektów nagrodę Pritzkera.

Ciekawa architektura

Charakterystyczna 40-metrowa wieża obiektu jest najwyższą budowlą i stała się jednym z symboli Innsbrucka. Z góry roztacza się widok na miasto i otaczające je góry. Obiekt można zwiedzać, na wieży znajdują się taras widokowy i kawiarnia. Kto pokona 455 schodów na szczyt wieży lub w dwie minuty wjedzie kolejką może także stanąć tuż obok belki startowej. Skocznia znajduje się w mieście, jest ciasno wpasowana między zbocze wzgórza od którego bierze nazwę, a zabudowę, a ściślej ? rozległy cmentarz. Fakt, ze widać go z belki startowej stanowi ponoć powód do żartów. Zeskok kończy się przeciwstokiem, na którym hamują (jak u nas w Wiśle) zawodnicy. Pod skocznią natomiast przebiega tunel autostrady (A 13).

Polskie sukcesy

Innsbruck jest dość szczęśliwy dla naszych skoczków. W latach  1964 i 1965 na najniższym stopniu podium stawał tu Józef Przybyła. W 2001 r. Adam Małysz tu wygrał, a w latach  2002, 2005 i 2011 bywał drugi. Natomiast Kamil Stoch w 2013 zajął drugie, a w 2014 trzecie miejsce.

Warto wiedzieć

W zabudowaniach stadionu znajduje się również Tirol Panorama eksponująca XIX-wieczny panoramiczny obraz przedstawiający bitwę pod Bergisel z 1809 r., w której tyrolscy powstańcy starli się z armią Napoleona.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

    balach, 4 stycznia 2017 @ 20:24

    To tylko dodam, że choć dzis się bilans „pudeł” nie poprawił, to trzech Polaków było w pierwszej dziesiątce!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij