Hergiswil
Huta szkła do zwiedzania

Huta była na skraju bankructwa, ale podniosła się z upadku. Jest to obecnie niewielki kombinat zatrudniający około 100 osób i pracujący w znacznym stopniu na potrzeby turystyki, demonstrujący tradycyjne metody produkcji szkła.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Hergiswil. Huta szkła do zwiedzania
Oprócz produkcyjnej części huty niedostępnej dla zwiedzających, jest w niej także część otwarta, w której z wysokiego pomostu nad halą produkcyjną goście mogą oglądać pracę hutników.
  • Hergiswil. Huta szkła do zwiedzania
  • Hergiswil. Huta szkła do zwiedzania
  • Hergiswil. Huta szkła do zwiedzania
  • Hergiswil. Huta szkła do zwiedzania
  • Hergiswil. Huta szkła do zwiedzania
  • Hergiswil. Huta szkła do zwiedzania
  • Hergiswil. Huta szkła do zwiedzania
  • Hergiswil. Huta szkła do zwiedzania
  • Hergiswil. Huta szkła do zwiedzania
  • Hergiswil. Huta szkła do zwiedzania
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Nad południowo-zachodnią częścią Jeziora Czterech Kantonów mieści się Hergiswiler Glasi AG. Jedyna w Szwajcarii huta szkła nadal stosująca ręczną (oraz dmuchanie ustami) technologię produkcji.

Założyli ją w 1817 roku bracia Siegelwart na brzegu jeziora i u stóp górującego również nad pobliską Lucerną masywu górskiego Pilatus. Stała się największym i najważniejszym zakładem produkcyjnym we wsi, zatrudniającym kilkuset robotników i zaopatrującym sporą część kraju ? także m.in. koleje i fabryki ? w swoje wyroby z przeźroczystego szkła. Wynalezienie mechanicznego wytwarzania przedmiotów ze szkła spowodowało, że tutejsza produkcja stała się nieopłacalna.

Turystyczna atrakcja

Przed bankructwem uratował ją Roberto Niederer przekształcając, czy raczej tworząc w oparciu o istniejącą hutę spółkę akcyjną Hergiswiler Glas. Po jego śmierci w 1988 roku kieruje nią jego syn Robert. Jest to obecnie niewielki kombinat zatrudniający około 100 osób i pracujący w znacznym stopniu na potrzeby turystyki, demonstrując tradycyjne metody. Oprócz produkcyjnej części huty niedostępnej dla zwiedzających, jest w niej także część otwarta, w której z wysokiego pomostu nad halą produkcyjną goście mogą oglądać pracę hutników.

Zwiedzanie i zabawa

Mimo powszedniego dnia jest sporo ludzi, zwłaszcza młodych oraz rodziców z dziećmi. Oglądają jak hutnicy nabierają na koniec dmuchaw płynne szkło, rozgrzewają je do czerwoności w piecu, a następnie formują szklane balony oraz naczynia różnych kształtów. Lub wlewają roztopione szkło do form w których powstają duże szklane gwiazdy. Dla tego, kto widzi to po raz pierwszy jest niewątpliwie ciekawe. Zwiedza się też zakładowe muzeum, w którym zgromadzono setki wyrobów wyprodukowanych ręcznie w hucie Glasi w latach 1900-70, a także wytwarzanych obecnie. Jest również wystawa zdobionego szkła z XVIII i XIX wieku i szklany labirynt. No i szalenie ciekawa wystawa ?Fenomenalne szkło? przedstawiająca 70 eksperymentów, które można wykonywać ? robią to również zwiedzający  ? przy pomocy szkła, m.in. granie n kieliszkach lub szklankach oraz fenomeny optyczne. Huta ma też własny park szklany na brzegu jeziora w którym mogą bawić się dzieci m.in. na 7 metrowej wysokości zjeżdżalni, grami w kasetach ze szkła kwarcowego itp. Organizowane są w nim również pikniki dla dorosłych. Turyści mogą się posilić w prowadzonych przez zakład restauracji, barze nad jeziorem i barku kawowym.

Kupujesz… nie płacisz

W dwu dużych sklepach firmowych po przeciwległej stronie ulicy można kupić w ogromnym wyborze produkowane w hucie wyroby i pamiątki szklane. Zachętę stanowi zasada, że kto dokona zakupu za co najmniej 50 lub 70 franków, otrzymuje zwrot ceny biletu wstępu. Wynosi ona 7 CHF dla dorosłych i 5 CHF dla uczniów w ramach wycieczek szkolnych. Dzieci do lat 10 wchodzą z dorosłymi bezpłatnie.

Dodano: 2 grudnia 2013; Aktualizacja 24 kwietnia 2017;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij