Pińsk
Główna ulica – ulica Lenina

Niegdyś nazywała się Wielką Kijowską, w latach międzywojennych Kościuszki, a w czasach radzieckich i nadal ? Lenina. Łączyła w przeszłości przedmieście Karolin z pińskim grodem i wzniesionym w XVII w. z trójkondygnacyjnym gmachem Kolegium.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Pińsk. Główna ulica – ulica Lenina
Kilkanaście zabytkowych domów mieszkalnych pieczołowicie ostatnio odnowiono, z zachowaniem jednak ? to pińska ciekawostka ? starych przedwojennych, malowanych na ścianach polskich i żydowskich nazw sklepów i warsztatów, które się niegdyś w nich mieściły.
 • Pińsk. Główna ulica – ulica Lenina
 • Pińsk. Główna ulica – ulica Lenina
 • Pińsk. Główna ulica – ulica Lenina
 • Pińsk. Główna ulica – ulica Lenina
 • Pińsk. Główna ulica – ulica Lenina
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wojny i pożary pochłaniające drewniane domy i świątynie Pińska spowodowały znaczne straty również w zabytkach.

Chociaż sakralnym największe szkody przynieśli ludzie. ?Herostratesi XX wieku?, jak nazwała bolszewickich barbarzyńców T. Chwagina nawiązując do szewca, który spalił jeden z antycznych cudów świata ? świątynię Artemidy w Efezie. Komuniści likwidowali światynie i klasztory lub przeznaczali na inne cele powodując ich dewastację. A dumę miasta, XVII-wieczny kościół św. Stanisława, w krypcie którego był grób św. Andrzeja Boboli wysadzili w powietrze w 1953 r. na rozkaz ?genseka? Nikity Chruszczowa. Utworzyli w jej miejscu rozległy plac, oczywiście (także dotychczas) Lenia z jego ogromnym pomnikiem. Hula po nim wiatr od rzeki Piny.

Wzniesione na jej lewym brzegu, kilkaset metrów powyżej ujścia do Prypeci miasto, z ładną panoramą Starówki, gdy patrzeć na nią z wysokiego mostu, ma turystom sporo do zaoferowania. Najcenniejszą zabytkową budowlą Pińska, ściślej całym ich zespołem, jest klasztor franciszkanów i katedra p.w. Wniebowzięcia NMP z wysoką, wolnostojącą dzwonnicą. Zajmują one cały kwartał między nadbrzeżnym bulwarem ? ul. Dnieprowskiej Flotylli, opadającymi ku niemu ulicami: Komsomolską i Wiery Chorużej oraz historyczną główną ulicą miasta.

Niegdyś nazywała się Wielką Kijowską, w latach międzywojennych Kościuszki, a w czasach radzieckich i nadal Lenina. Łączyła w przeszłości przedmieście Karolin z pińskim grodem i wzniesionym w XVII w. ze środków starosty pińskiego ks. Albrechta Stanisława Radziwiłła trójkondygnacyjnym gmachem Kolegium. Wcześniej była to jedna z budowli zespołu klasztoru jezuitów, którego część oraz kościół św. Stanisława, najpierw spalili żołnierze radzieccy we wrześniu 1939 roku w kilka godzin po wkroczeniu do miasta, a następnie, jak już wspomniałem, wysadzono go w powietrze w 1953 roku. Zamierzano postąpić podobnie z katedrą i innymi budowlami sakralnymi, ale czasy na szczęście już się zaczynały zmieniać. Ta pryncypialna ulica, mimo iż oprócz  klasztoru i katedry, stoi przy niej kilka innych zabytkowych budynków, m.in. Pałac Mateusza Butrymowicza, Dom Napoleona Ordy i najstarsze gimnazjum oraz przeważnie jednopiętrowe domy mieszkalne, zachowała miasteczkowy charakter.

Na ul. Lenina warto także zwrócić uwagę, ze względu na jego wybitnych uczniów o których już wspomniałem, na budynek gimnazjum z lat 1852-1853, obecnie siedzibę miejskiego wydziału oświaty. A także kilkanaście zabytkowych domów mieszkalnych, pieczołowicie ostatnio odnawianych, z zachowaniem jednak ? to pińska ciekawostka ? starych przedwojennych, malowanych na  ścianach polskich i żydowskich nazw sklepów i warsztatów, które się niegdyś w nich mieściły.

 

Komentarze: 4

  maria, 16 listopada 2013 @ 10:39

  Brawo Pińszczanie,brawo Władze miasta.To bardzo ciekawe,że przy restauracji starych,zabytkowych budynków pozostawia się stare napisy.To wielki szacunek dla pogmatwanej historii tego miasta.Jestem z tego dumna jako potomkini Pińszczan.Maria z d.Nowotna

  Aneta Balerkiewicz, 16 czerwca 2018 @ 20:29

  Brat mego dziadka Bohdan Przysiecki był w okresie międzywojennym nauczycielem w Pińsku w Gimnazjum Męskim – czy może zachował się ten budynek lub jakieś zdjęcia tego budynku?

  Aneta Balerkiewicz, 16 czerwca 2018 @ 20:30

  chodzi o Bohdana także brat Mariana Przysieckiego (tego od odbicia więźniów), mój dziadek to ich brat.

  Aneta Balerkiewicz, 16 czerwca 2018 @ 20:36

  Szukam także wszelkich informacji o Pińskim aptekarzu Przysieckim

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij