Paryż
Gare ? Muzeum Orsay

Już bez mała od roku muzeum Orsay przechodzi wewnętrzną metamorfozę. Nową aranżację otrzymują sale na piątym poziomie, pod szklanym dachem, przewidziane na wystawę dzieł impresjonistów i wystawy czasowe. Prace mają zostać ukończone w marcu 2011 r.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Halina Puławska
Paryż. Gare ? Muzeum Orsay
Inauguracja dworca nastąpiła 14 lipca 1900 r. na wystawę światową. Jej gości przyjmował już nowy dworzec, ekskluzywne apartamenty i restauracja. Orsay był dworcem czołowym tej linii. Jego architektem ? Victor Laloux.
 • Paryż. Gare ? Muzeum Orsay
 • Paryż. Gare ? Muzeum Orsay
 • Paryż. Gare ? Muzeum Orsay
 • Paryż. Gare ? Muzeum Orsay
 • Paryż. Gare ? Muzeum Orsay
 • Paryż. Gare ? Muzeum Orsay
 • Paryż. Gare ? Muzeum Orsay
 • Paryż. Gare ? Muzeum Orsay
 • Paryż. Gare ? Muzeum Orsay
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Już bez mała od roku muzeum Orsay przechodzi wewnętrzną metamorfozę. Nową aranżację otrzymują sale na piątym poziomie, pod szklanym dachem, przewidziane na wystawę dzieł impresjonistów i wystawy czasowe. Prace mają zostać ukończone w marcu 2011r. 

Wszystko stanęło na głowie. Rzeczywiście i w przenośni. Dzieła z piątego poziomu (impresjonistów i post-impresjonistów znalazły miejsce na obecnie udostępnianych  poziomach zero i drugim. Ekspozycja ? siłą rzeczy jest niepełna, dużo brakuje. Warto będzie przyjść do tego muzeum po zakończeniu prac. I nawet jeśli się nam zdarzy stanąć w zawiniętej, wielojęzycznej, wielonarodowościowej kolejce, to warto. To trzeba będzie zobaczyć.

Trzeba zobaczyć budynek byłego dworca kolejowego Orsay, który ? sam w sobie ?jest pierwszym dziełem kolekcji muzeum Orsay. Budowa dworca oraz jego hotelu z 400 pokojami, restauracją i salą uroczystości (Salle des F?tes) trwała tylko dwa lata! Kolejowa Kompania Orleańska, która pragnąc wyjść z peryferyjnej lokalizacji dworca Austerlitz kupiła działkę z ruinami spalonego Pałacu Orsay w samym centrum,  spieszyła się. Inauguracja dworca nastąpiła 14 lipca 1900 r. na wystawę światową. Jej gości przyjmował już nowy dworzec, ekskluzywne apartamenty i restauracja. Orsay był dworcem czołowym tej linii. Jego architektem ? Victor Laloux.

Bogato zdobiona, eklektyczna fasada z kamienia przykrywa ogromną metalową konstrukcję gmachu. Rzeźbiarz Jean-Antoine Injalbert posadził na ścianie frontowej od strony Sekwany trzy rzeźby będące personifikacją Bordeaux, Orleanu i Nantes ? trzech głównych kierunków, obsługiwanych przez Kolejową Kompanię Orleańską. Z rozmachem zastosowano wypełnienia szkłem. Wnętrze ozdobiono stiukami,   sklepienie ze szkła połączono kasetonami. Ogromny zegar zawieszony na szczycie centralnego holu (na osi północ-południe) jest jednym z dwóch zegarów, które zaczęły odmierzać czas w 1900 r. Ilekroć wchodzę do tego holu, widzę dworzec, wiem, że pod podłogą biegły tory kolejowe, ponad którymi rozpięta była, ta sama, ozdobna czasza. Złota sala uroczystości ilustruje dodatkowo przepych, z jakim   dworzec Orsay urządzono.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

  kkociubka, 25 grudnia 2010 @ 21:52

  Jest to absolutnie najpiękniejsze muzeum, w jakim byłam i to nie tylko ze względu na budynek dworcowy, choć jestem zakręcona na punkcie kolei, ale i na całość ekspozycji – niezapomniane wrażenia, na pewno punkt obowiązkowy w Paryżu! Cud!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij