Katowice
Galeria sztuki w szybie górniczym

Galeria Sztuki Szyb Wilson funkcjonuje na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Wieczorek, której historia sięga 1826 r. Placówka ta działa od 2001 r. i za cel postawiła sobie promocję młodych, odważnych i zaangażowanych twórców: malarzy, grafików, fotografików i performerów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Jerzy Niemociński
Katowice. Galeria sztuki w szybie górniczym
Wystawiane w ramach festiwalu prace ukazują jak wiele radości, zarówno twórcom i odbiorcom daje naiwny, dziecięcy sposób postrzegania i obrazowania świata.
  • Katowice. Galeria sztuki w szybie górniczym
  • Katowice. Galeria sztuki w szybie górniczym
  • Katowice. Galeria sztuki w szybie górniczym
  • Katowice. Galeria sztuki w szybie górniczym
  • Katowice. Galeria sztuki w szybie górniczym
  • Katowice. Galeria sztuki w szybie górniczym
  • Katowice. Galeria sztuki w szybie górniczym
  • Katowice. Galeria sztuki w szybie górniczym
  • Katowice. Galeria sztuki w szybie górniczym
  • Katowice. Galeria sztuki w szybie górniczym
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na Janowie, cieszącym się opinią najbardziej zdegradowanej społecznie i materialnie dzielnicy Katowic działa jedna z największych w kraju, prywatnych galerii sztuki współczesnej.

Galeria Sztuki Szyb Wilson funkcjonuje na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Wieczorek, której historia sięga 1826 r. Placówka ta działa od 2001 r. i za cel postawiła sobie ? obok rewitalizacji społecznej dzielnicy Janowo ? promocję młodych, odważnych i zaangażowanych twórców: malarzy, grafików, fotografików i performerów oraz prezentację polskiej i światowej sztuki współczesnej.

Kilka słów o historii

Szyb Wilson znajduje się w Katowicach, na granicy trzech dzielnic: Nikiszowca, Janowa oraz Szopienic. Początkowo szyby pracujące na terenie dzisiejszej galerii nazywały się ?Richthofen? i ?Hulda?. W 1935 r. zostały przemianowane na ?Wilson?, od nazwiska prezydenta Stanów Zjednoczonych, gdyż współudziałowcami kopalni byli amerykańscy inwestorzy. Po wojnie teren ten należał do Kopalni Wieczorek. W 1995 roku zamknięto Szyb Wilson, a w 1998 roku w jego zabytkowych budynkach otwarto galerię sztuki współczesnej. Stało się tak dzięki staraniom Johanna Brosa, prezesa firmy Pro Inwest Sp. z o.o., Moniki Pac, prezeski Fundacji Eko-Art Silesia oraz zespołu entuzjastów. Odnowa i rewaloryzacja budynku wiązała się również z rewitalizacją społeczną najbliższej okolicy Katowic. Wykorzystano na ten cel środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej. Zarówno sam obiekt jak i jego działalność są na tyle ciekawe, że Galeria została wpisana na listę Szlaku Zabytków Techniki.

?To, co zabrał przemysł, kultura musi odzyskać?

To podstawowy cel założenia galerii sztuki współczesnej w szybie pokopalnianym. Już od ponad dziesięciu lat symbol ciężkiej pracy, trudu i przyziemności przenika się ze światem kultury, piękna i duchowości. Ta harmonia między obszarem kulturowym i gospodarką utrzymuje się również dzięki biurom nowoczesnych firm schowanym między eksponatami. Oscylowanie między sacrum i profanum podkreśla osobliwy charakter Szybu Wilson.

Od unikalnej kolekcji do sztuki naiwnej

W Galerii Szyb Wilson można obejrzeć unikalne dzieła z własnej kolekcji będące efektem działalności artystycznej takich twórców jak: Karol Wieczorek, Andrzej Urbanowicz, Marek Kamieński, Lech Kołodziejczyk, Andrzej Tobis, Erwin Sówka, Grupy Eco-Industri-Art, i starej Grupy Janowskiej oraz wieli interesujących twórców zagranicznych.Często są tu również organizowane wystawy młodych, ambitnych i odważnych artystów. Promowani są nie tylko lokalni artyści, związani z regionem, ale również z całej Polski, a także z innych krajów. Jedną z największych organizowanych tu imprez promującą twórczość plastyczną jest Art Naif Festiwal, podczas którego prezentowane są prace artystów naiwnych często pochodzących z odległych zakątków naszego globu. Wystawiane w ramach festiwalu prace ukazują jak wiele radości, zarówno twórcom i odbiorcom daje naiwny, dziecięcy sposób postrzegania i obrazowania świata.

Od teatru po bale

Galeria Szyb Wilson to jedna z największych w Polsce prywatnych Galerii Sztuki. Dysponuje ona powierzchnią wystawienniczą ok. 2500 m?. W jej skład wchodzą Duża Galeria (Łaźnia) o pow.1070 m? , Średnia Galeria (Cechownia0 o pow. 670 m? i Mała galeria 170 o pow. m? oraz przylegające do nich tereny zielone o pow. 20 000 m?. Powierzchnia Galerii pozwala na aranżację wewnątrz budynku sceny z widownią co umożliwia realizację spektakli teatralnych, koncertów, warsztatów artystycznych, imprez wystawienniczych, wykładów, konferencji czy debat publicznych. Z przestrzeni tej korzysta m.in. Teatr Śląski grywający tu swoje spektakle. W Galerii odbywają się także bale, imprezy integracyjne, spotkania firmowe, a także uroczystości rodzinne.

Dodano: 2 kwietnia 2015; Aktualizacja 8 kwietnia 2015;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij