Desná
W fabryce szklanych paciorków

Technologia produkowania szklanych koralików powstała w ówczesnej stolicy szkła ? Wenecji ? około roku 1500. Z Włoch przywędrowała w Góry Izerskie i tu była stopniowo ulepszana i udoskonalana.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Desná. W fabryce szklanych paciorków
Koraliki z tej fabryki są sprzedawane w ponad 80 krajach na pięciu kontynentach, a firma szczyci się tym, że jest absolutnym liderem pod względem jakości wykonania.
  • Desná. W fabryce szklanych paciorków
  • Desná. W fabryce szklanych paciorków
  • Desná. W fabryce szklanych paciorków
  • Desná. W fabryce szklanych paciorków
  • Desná. W fabryce szklanych paciorków
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Przedgórze Gór Izerskich i Karkonoszy jest szklarskim zagłębiem. Produkcja szkła trwa tu nieprzerwanie od XVI wieku i to po obu stronach górskich grzbietów.

O ile jednak po północnej, polskiej stronie gór huty szkła pozostają marginesem gospodarczej działalności, to po czeskiej kwitną pełnią życia. Wszyscy znamy wywodzący się z Jablonca nad Nysą Jablonex. Ale nie on jeden podbija światowe rynki.

W świecie szkła

Miałam ostatnio okazję zwiedzić hutę szkła Preciosa Ornela a.s. w miejscowości Desná, na przedpolu gór Izerskich, bardzo blisko przejścia granicznego Jakuszyce-Harrachov. Huta jest jednym z największych na najważniejszych producentów produktów wykonanych ze szkła i prętów szklanych, szkła technicznego i użytkowego. Powstaje tu szkło dekoracyjne obrabiane przy piecu, prasowane i szlifowane, laboratoryjne szkło użytkowe, szklane pręty, półprodukty, żyrandole, elementy żyrandoli, przedmioty reklamowe i pamiątki. A przede wszystkim ? w nieprawdopodobnych ilościach ? szklane koraliki.

Pięćset lat doświadczeń

Technologia produkowania paciorków powstała w ówczesnej stolicy szkła ? Wenecji ? około roku 1500. Z Włoch przywędrowała w Góry Izerskie i tu była stopniowo ulepszana i udoskonalana. Przemysł szklarski rozwijał się szczególnie szybko w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX. Wyroby z okolic Jablonca zyskały międzynarodową renomę ze względu na ogromną szerokość gamy produktów oraz ich wysoką jakość. Mimo zawirowań i trudności, jakie dotykały produkcję szkła w minionym stuleciu (wojny, upaństwowienie, transformacja) przemysł ten utrzymał swoją wyjątkową pozycję na rynkach światowych.

Nowa jakość

Preciosa Ornela a.s. jest firmą bardzo młodą na tle tej historii. Powstała zaledwie w 2009 roku. Jest jednak częścią Grupy Preciosa, która działa w okolicy Jablonca i przejęła większość produkcji, sprzedaży i działań marketingowych wspomnianego Jablonexu w dziedzinie produkcji paciorków. Koraliki z tej fabryki są sprzedawane w ponad 80 krajach na pięciu kontynentach, a firma szczyci się tym, że jest absolutnym liderem pod względem jakości wykonania.

Ściśle tajna produkcja

Oglądanie procesu produkcji koralików było dość ciekawe. Z pieca cienką strużką wycieka płynne szkło, które maszyna rozciąga na taśmociągu w długi, już kolorowy, pręt z dziurką w środku. Ta sama maszyna tnie je na metrowe kawałki. Na kolejnym stanowisku (ciężko pracują tu same kobiety) pręty są cięte na drobniutkie skraweczki, zbliżone w rozmiarze do przyszłych koralików, a następnie obtaczane do kształtu kulek. Cały proces objęty jest jednak tajemnicą, a huta ? z zasady ? nie jest dostępna do zwiedzania. Miałam więc okazję wyjątkową.

Dodano: 25 listopada 2015; Aktualizacja 20 listopada 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij