Bobolice
Miasto kiedyś przyjazne imigrantom

Wiosną 1945 roku trzy czwarte zabudowy zniszczyła Armia Czerwona, czy to w czasie walk, czy po ? grabiąc, paląc i rabując. Ruiny rozebrano zaledwie w latach 60 i na dobrą sprawę wtedy dopiero uporządkowano miasto.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zuzanna Grabska
Bobolice. Miasto kiedyś przyjazne imigrantom
Dominuje małomiasteczkowa zabudowa z różnych lat, zabytków nie ma. Neogotycki kościół pochodzi z lat 1865-86.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Bobolice. Te zachodniopomorskie, w pobliżu Koszalina, nie mylić z odbudowanym niedawno zamkiem na Jurze. Nie wiem dlaczego, wydawało mi się, że w mojej podróży ku północy znajdę pod tą nazwą coś ciekawego. Nie znalazłam.

I bardzo mnie to zasmuciło, bo w końcu to miasteczko odwołuje się do historii z epoki brązu i żelaza. Ale zostawmy te bardzo dawne czasy. W średniowieczu osada leżała na szlaku łączącym Wielkopolskę z morzem i Brandenburgię z Prusami, w których coraz mocniej zagnieżdżali się Krzyżacy. Była zamieszkana przez pomorskich Słowian. Należała do cystersów z Bukowa Pomorskiego i do biskupów z Kamienia Pomorskiego. W 1340 r. otrzymała prawa miejskie na prawie lubeckim oraz ? to nie było takie powszechne ? prawo bicia własnej monety. W 1370 r. Bobolice (po niemiecku Bublitz) trafiły w ręce Krzyżaków jako zastaw. Potem włości przechodziły z rak bo rak, nie sposób tego spamiętać.

Napływali z różnych stron

Rozwój gospodarczy przyciągał niemieckich kupców i rzemieślników. Zaczęli oni dominować wśród mieszkańców. XVII wiek przyniósł ważny proces: po klęsce, jaką czeska szlachta poniosła w bitwie pod Białą Górą w 1620 roku, protestanci zaczęli opuszczać opanowany przez Habsburgów kraj. Wielu z nich osiedliło się w okolicach Bobolic. Napływ świeżej krwi spowodował, że miasto ożyło. I przyciągało kolejnych uchodźców. Francuscy Hugenoci, którzy przybyli tu w XVIII w., założyli przetwórnię tytoniu, powstawały zakłady tkackie i szewskie. W tym samym czasie pojawili się pierwsi Żydzi, a ich liczba powoli, ale sukcesywnie, rosła.

Wojenna katastrofa

W 1800 r. ogromny pożar zniszczył niemal doszczętnie miasto ? nie zostało wiele z uprzedniej zabudowy. W czasie nocy kryształowej (Kristallnacht, 9/10 listopada 1938 r.) zniszczono synagogę. Wiosną 1945 roku trzy czwarte zabudowy zburzyła  Armia Czerwona, czy to w czasie walk, czy po ? grabiąc, paląc i rabując. Niemców wysiedlono. Ruiny rozebrano zaledwie w latach 60 i na dobrą sprawę wtedy dopiero uporządkowano miasto. Dominuje małomiasteczkowa zabudowa z różnych lat, zabytków nie ma. Neogotycki kościół pochodzi z lat 1865-86.

Dodano: 23 stycznia 2017; Aktualizacja 3 lutego 2017;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij