Łowicz
Barwna procesja w Boże Ciało

Po mszy świętej, spod bazyliki katedralnej wyrusza do czterech ołtarzy usytuowanych w obrębie Starego Rynku niezwykle barwna procesja. Uczestnicy orszaku są ubrani w łowickie stroje ludowe. Na uroczystości kościelne kobiety i mężczyźni przywdziewają reprezentacyjne ?wełniaki?.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Dorota Skrobisz
Łowicz. Barwna procesja w Boże Ciało
Uczestnicy orszaku są ubrani w łowickie stroje ludowe. W regionie do dziś bowiem kultywuję się tradycję. Teraz także młodzi z dumą odnoszą się do swojej kultury.
 • Łowicz. Barwna procesja w Boże Ciało
 • Łowicz. Barwna procesja w Boże Ciało
 • Łowicz. Barwna procesja w Boże Ciało
 • Łowicz. Barwna procesja w Boże Ciało
 • Łowicz. Barwna procesja w Boże Ciało
 • Łowicz. Barwna procesja w Boże Ciało
 • Łowicz. Barwna procesja w Boże Ciało
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Boże Ciało w Łowiczu ? tak kolorowe ? trzeba zobaczyć. Po mszy świętej, spod bazyliki katedralnej wyrusza do czterech ołtarzy usytuowanych w obrębie Starego Rynku niezwykle barwna procesja.

Uczestnicy orszaku są ubrani w łowickie stroje ludowe. W regionie do dziś bowiem kultywuję się tradycję. Na uroczystości kościelne kobiety i mężczyźni przywdziewają reprezentacyjne ?wełniaki?. Wydawać by się mogło, że tylko najstarsi podtrzymują wielopokoleniową tradycję. Nic bardziej błędnego. Teraz także młodzi z dumą odnoszą się do swojej kultury. Coraz powszechniejszym staje się ubieranie dzieci komunijnych w stroje regionalne, a także maluchów do chrztu. ? Powiedziałabym, że połowa dzieci przystępujących do komunii jest ubierana po łowicku ? ocenia jedna z uczestniczek procesji. ? Ale i procesja Bożego Ciała zaczyna się wydłużać, bo młodzi, zwłaszcza dziewczęta, chętnie przebierają się w regionalne stroje i uczestniczą w tym święcie.

Szeroko marszczone spódnice ? pasiaki oraz haftowane w kwiaty koszule z szerokimi rękawami dodają dziewczętom niezwykłego uroku.  ? Jakże im do twarzy w tych strojach ? szeptano gdzieś tam w tłumie. Chłopcy w kapeluszach ozdobionych cekinami także prezentują się malowniczo.

Stroje łowickie mają bardziej urozmaiconą kompozycję aniżeli ubiory z innych regionów. Tradycyjnymi elementami stroju kobiecego są bawełniana haftowana koszula, różnobarwna marszczona spódnica obszywana u dołu szeroką aksamitką z wyhaftowanymi kwiatami, stanik z czarnego aksamitu z różami z jedwabiu, wielokolorowa, pasiasta zapaska z naszytym torsem z cekinów i haftowaną jedwabiem aksamitką oraz chustka na głowę w kwiaty i długie sznurowane buty.

Strój męski składa się z białej koszuli z wykładanym kołnierzykiem zawiązanym amarantową wstążką, wełnianych pomarańczowych spodni w podłużne, rzadko rozmieszczone prążki, buty z cholewami, lejbik i specerek z czarnego sukna z mosiężnymi guzikami, białej lub czarnej fałdzistej sukmany przepasanej pomarańczowym pasem w podłużne prążki oraz kapelusz przybrany cekinami.

Nie wszyscy Łowiczanie zaprezentowali się w procesji w całym rynsztunku. Największe braki występowały w tradycyjnym obuwiu. Kozaczki znacznie trudniej zdobyć, aniżeli górę stroju ? ten bowiem można wypożyczyć w mieście.

Choć procesja Bożego Ciała jest adoracją Jezusa Chrystusa pod postacią hostii, i wymaga się od uczestników skupienia oraz modlitwy, to tu w Łowiczu orszak nabiera charakteru parady. Tłumnie gromadzą się wzdłuż trasy procesji turyści. Dziewczęta i dzieci chętnie pozują do zdjęć. Wiedzą już jak ustawić się przed obiektywem, jak złapać się za spódnicę, by zadowolić gromadzących się zewsząd zawodowych i amatorskich fotoreporterów.

Ale strój to nie jedyny element zachowanej tradycji. Wielu wiernych w dniu Bożego Ciała zanosi do swych domów gałązki brzóz, roślin zdobiących ołtarze. Jest to naśladowanie zachowań poprzednich pokoleń.

Gałązki kładziono w rogach stodół, aby chroniły przechowywane zboże przed szkodnikami. Zatknięcie ich na brzegach pól i zagonów miało zapewnić wysokie plony. Gałązek używano też do leczenia nadmiernie płaczących dzieci. Uderzenie ich rózgą miało je uspokoić. Gałązki miały też chronić domostwa przed różnymi klęskami. Rośliny z ołtarzy wkładano w słomiane strzechy i zawieszano je nad drzwiami budynków.

Dodano: 11 czerwca 2010; Aktualizacja 11 kwietnia 2016;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

  maurycy, 14 czerwca 2010 @ 22:01

  Od paru lat chodziło mi po głowie, by wybrać sie na procesję w Boźe Ciało do Łowicza. Ale zawsze – bo to długi weekend – wyjeżdżałem gdzieś dalej. Az pewien łowiczanin powiedział mi, ze w Łowiczu nic się nie dzieje, że jeśli na procesję to do Złakowa Kościelnego, wsi, co to jest blisko Łowicza. Potem w jakiejś gazecie przeczytałem to samo. A tu proszę. Czyżby powrót do tradycji? W tekst może bym nie uwierzył, ale dziewczyny na zdjęciach – no, no.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij